نتانیاهو: در گفت‌وگوی تلفنی با بایدن بر عزم خود برای تحقق «همه اهداف جنگ» تاکید کردم

تنش در روابط میان آمریکا و اسرائیل به‌دنبال انتقاد چاک شومر، رهبر اکثریت سنای ایالات متحده از عملکرد نتانیاهو در جنگ غزه و ارزیابی مثبت بایدن از سخنرانی شدیداللحن شومر علیه نخست‌وزیر اسرائیل، تشدید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به اعلام کاخ سفید، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دوشنبه 28 اسفند با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.

در پی انجام این گفت‌وگوی تلفنی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که او طی این مکالمه تلفنی عزم خود را برای تحقق «همه اهداف جنگ» به رئیس جمهوری آمریکا ابلاغ کرده است.

نتانیاهو با بیان این‌که با رئیس جمهوری ایالات متحده آخرین تحولات در جنگ غزه را مورد بررسی قرار داده است، از طریق صفحه خود در شبکه اجتماعی «فیسبوک» افزود:«درباره تعهد اسرائیل به تحقق همه اهداف جنگ، شامل: نابودی حماس، آزادسازی همه گروگان‌ها و تضمین این‌که غزه هیچ تهدیدی علیه اسرائیل تشکیل نخواهد داد، گفت‌وگو کردیم».

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه تاکید کرد که این اهداف در آن واحد و همراه با ارائه کمک‌های بشردوستانه ضروری که در تحقق این اهداف کمک خواهد کرد، محقق خواهند شد.

این اولین گفت‌وگوی میان دو طرف متحد در بیش از یک ماه گذشته است که بر سر بحران غذایی و خطر وقوع فاجعه انسانی و روند جنگ در نوار غزه اختلاف‌نظر دارند.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «پرزیدنت بایدن با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل درباره آخرین تحولات اسرائیل و غزه از جمله وضعیت رفح و تلاش‌ها برای افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه گفت‌وگو کرد».

این گفت‌وگوی تلفنی پس از آن صورت می‌گیرد که جمهوری خواهان در واشینگتن و مقامات اسرائیلی پس از اینکه چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، به شدت از مدیریت نتانیاهو در جنگ غزه انتقاد کرد و از اسرائیل خواست تا انتخابات جدیدی برگزار کند، خشم خود را ابراز کردند.

این مقامات، رهبر اکثریت دموکرات را به نقض یک قانون نانوشته علیه مداخله در سیاست‌های انتخاباتی متحد نزدیک، متهم کردند.

بایدن فراخوان شومر برای برگزاری انتخابات جدید در اسرائیل را تایید نکرد، اما در ارزیابی خود درباره اظهاراتی وی گفت که فکر می‌کند او «سخنرانی خوبی» داشته است که منعکس‌کننده نگرانی‌های بسیاری از آمریکایی‌ها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید