مصر و سازمان ملل متحد: اسرائیل مانع ورود مدیر آژانس «آنروا» به نوار غزه می‌شود

این اولین بار است که لازارینی از زمان روی کار آمدن او در سال 2020 از ورود به نوار غزه منع می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آژانس امداد و کاریابی سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) و مصر دوشنبه 28 اسفند اعلام کردند که مقامات اسرائیلی در اقدام بی‌سابقه‌ای از ورود مدیرکل نهاد امدادرسان سازمان ملل به نوار غزه جلوگیری می‌کنند.

فیلیپ لازارینی، مدیرکل آژانس امدادرسان «آنروا»، که در کنار سامح شکری، وزیر خارجه مصر در یک کنفرانس مطبوعاتی در قاهره صحبت می‌کرد، گفت که قصد دارد دوشنبه به رفح برود، اما ساعتی پیش به اواطلاع دادند که از ورودش به رفح جلوگیری می‌شود.»

سامح شکری خطاب به لازارینی گفت: «اسرائیل با ورود شما به نوار غزه مخالفت کرده است. درخواست ورود شما را نپذیرفته است. این اقدامی بی‌سابقه‌ علیه یک مقام عالی [سازمان ملل]‌ به شمار می‌رود.

آژانس «آنروا» که در سال 1949 تأسیس شد، به آوارگان فلسطینی کمک و خدمات اولیه ارائه می‌کند و بزرگترین ارائه دهنده کمک‌‌های بشردوستانه در غزه است.

این اقدام اسرائیل برای جلوگیری از ورود لازارینی به نوار غزه در زمانی اتفاق می‌افتد که فلسطینیان در آنجا با بحران انسانی شدیدی مواجه هستند.

یک گزارش مورد تایید سازمان ملل، دوشنبه درباره فاجعه انسانی و خطر قحطی در نوار غزه هشدار داد.

لازارینی در این‌باره گفت: «در رقابت با زمان برای پایان دادن به تشدید گرسنگی تلاش می‌کنیم تا از خطر قحطی قریب‌الوقوع در نوار غزه جلوگیری شود».

این مقام سازمان ملل بحران قحطی در نوار غزه را ساخته دست بشر توصیف کرد.

مدیر کل آنروا، خاطرنشان کرد: با اراده سیاسی مناسب می‌توان بحران را حل و فصل کرد و از طریق گذرگاه‌ها به غزه مواد غذایی رساند.

در همین راستا، ژولیت توما، مدیر ارتباطات آنروا، گفت که لازارینی از زمان آغاز جنگ غزه در 7 اکتبر تاکنون 4 بار و در بسیاری از موارد پیش از جنگ از نوار غزه بازدید کرده است.

توما، همچنین تایید کرد که «مقامات اسرائیل دوشنبه از ورود مدیر کل آنروا به غزه جلوگیری کردند.»

این اولین بار است که لازارینی از زمان روی کار آمدن او در سال 2020 از ورود به این باریکه فلسطینی منع می‌شود.

مدیر روابط عمومی آنروا در این‌باره اظهار داشت صبح دوشنبه با هواپیمای مصری از قاهره به العریش قصد پرواز داشتیم.

گفتنی است که آژانس آنروا به دلیل ادعاهای اسرائیل در ژانویه مبنی بر مشارکت 12 نفر از 13000 کارمند آن در غزه در حمله حماس به اسرائیل در 7 اکتبر با بحران مواجه شده است.

اتهامات اسرائیل باعث شد 16 کشور از جمله ایالات متحده کمک مالی 450 میلیون دلاری به آنروا را متوقف و عملیات امدادرسانی آن را در نوار غزه با بحران مواجه کنند.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) برخی از کارمندان خود را اخراج کرد و گفت که برای محافظت از توانایی آژانس در ارائه کمک‌های بشردوستانه عمل کرده و تحقیقات داخلی مستقل سازمان ملل در این زمینه آغاز شده است.

استرالیا یکی از تعداد از کشورهایی است که بعد از اتهام اسرائیل به آنروا، کمک مالی به این آژانس را از سر گرفت و وزیر خارجه این کشور هفته گذشته گفت که کشورش با «آنروا» و سایر کمک کنندگان مشورت کرده و متقاعد شده است که این آژانس با اقدامات تروریستی مرتبط نیست.

آنروا حملات 7 اکتبر را محکوم و به صراحت اعلام کرد که اگر ادعاهای اسرائیل علیه آژانس صحت داشته باشد، خیانت به ارزش‌های سازمان ملل متحد و افرادی است که آنروا به آن‌ها خدمت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید