دور جدید مذاکرات اسرائیل و حماس درباره جزئیات آتش‌بس در غزه

خواسته حماس در مورد عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از جنوب شهر غزه و بازگشت فلسطینی‌ها به شمال نوار، همچنان شکاف بزرگی میان دو طرف به‌شمار می‌آید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با حملات هوایی اسرائیل به رفح و نوار غزه در ساعات اولیه بامداد سه‌شنبه 29 اسفند، اطلاعات جدیدی از مذاکرات جاری اسرائیل و حماس برای برقراری آتش‌بس در نوار تحت محاصره و شبه ویران‌شده غزه، فاش شد.

طبق گفته دو مقام اسرائیلی و یک منبع آگاه، اسرائیل و حماس برای اولین بار ظرف چندین ماه،‌ مذاکرات درباره جزئیات توافق احتمالی آتش‌بس موقت در غزه و آزادی اسیران را آغاز کردند.

اختلاف نظرهای موجود

به گزارش «اکسیوس»، به‌رغم تاکید مسئولان بر تداوم اختلافات میان دو طرف، پاسخ هفته گذشته حماس باعث شد تا امور از چارچوب کلی به سمت تعیین جزئیات دقیق‌تر توافق، پیشرفت داشته باشد.

چارچوب کاری یا همان پیشنهاد ارائه شده از سوی آمریکا به عنوان یکی از میانجی‌ها در کنار مصر و قطر در مذاکرات جاری طی چندین ماه، آزادی 400 اسیر فلسطینی از جمله 15 زندانی در حال گذراندن حبس ابد به اتهام کشتار اسرائیلی‌ها در ازای آزادی 40 اسیر اسرائیلی را شامل می‌شود.

حماس پنجشنبه گذشته در پاسخ خود، آزادی 950 زندانی از جمله 150 زندانی محکوم به حبس ابد را به عنوان پیش‌شرط خود، مطرح کرد.

به گفته مسئولان اسرائیلی، حماس همچنین انتخاب اسامی اسرا و مشخصا محکومان به حبس ابد را که آزاد خواهند شد، خواستار شده ولی تل‌اویو این خواسته را نپذیرفت.

طرف اسرائیلی نیز خواهان لیست گروگان‌های زنده و همچنین کوچ اجباری اسرای فلسطینی به کشوری دیگر شد که این خواسته از سوی حماس رد شد.

شکاف بزرگ

این در حالی است که خواسته حماس در مورد عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از جنوب شهر غزه و بازگشت فلسطینی‌ها به شمال نوار، همچنان شکاف بزرگی میان دو طرف به‌شمار می‌آید.

از سویی خواسته حماس در این خصوص که مرحله بعدی توافق، در کنار آزادی احتمالی گروگان‌های اسرائیلی، شامل آتش‌بس دائمی شود نیز موضوع مورد اختلاف دیگری میان دو طرف است.

تیم مذاکره کننده اسرائیلی به ریاست دیوید بارنیا، رئیس «موساد»، روز گذشته در دوحه با میانجی‌گران قطری و مصری به ریاست محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست‌وزیر قطر دیدار داشت.

یک منبع آگاه از نشست ابتدایی مذاکرات تاکید کرد که این نشست «مثبت بود و دو طرف با برخی امتیازدهی‌ها و ابراز تمایل به مذاکره در این جلسه حضور یافتند.»

از سویی به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، دور کنونی مذاکرات ممکن است دست‌کم دو هفته زمان ببرد.

این مقام اسرائیلی افزود که «مذاکرات زمان‌بر، دشوار و پیچیده خواهد بود ولی ما در صدد تلاش برای دستیابی به توافق هستیم.»

تلاش‌های کنونی برای پیشبرد مذاکرات در هفته گذشته، پس از پاسخ حماس حماس به توافق چارچوب پیشنهادی از سوی میانجی‌های آمریکایی، قطری و مصری برای مبادله اسیران، پیشرفت جزئی را شاهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید