جزئیات حملات هوایی اسرائیل به انبارهای حزب‌الله در حومه دمشق

دیدبان حقوق بشر سوریه: بدون حضور مخبرین میدانی و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، این حملات دقیق و نقطه‌زن عملا ممکن نبود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که دومین حمله هوایی اسرائیل ظرف 48 ساعت گذشته، سحرگاه سه‌شنبه 29 اسفند، اطراف منطقه یبرود در حومه دمشق را هدف قرار داد.

به گزارش دیدبان سوریه، این حملات باعث آتش‌سوزی در انبارهای تسلیحاتی حزب‌الله و برخی شبه‌نظامیان وابسته به ایران در این منطقه شد و طبق برخی از گزارش‌ها، تعدادی کشته و زخمی نیز برجای گذاشت.

دیدبان سوریه به «العربیه» تاکید کرد که انبار هدف‌ قرارگرفته، به شکل کامل منهدم شد و پدافندهای هوایی نتوانست راکت‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کند.

برآورد این مرکز تاکید دارد که بدون حضور مخبرین میدانی و همچنین استفاده از فناوری‌های پیشرفته، این حملات دقیق و نقطه‌زن عملا ممکن نبود.

بیانیه وزارت دفاع سوریه

وزارت دفاع سوریه ساعاتی پیش اعلام کرد که اسرائیل، راکت‌هایی را به سمت چندین هدف نظامی در خارج از دمشق، شلیک کرد که برخی «خسارات مادی» برجای گذاشت.

این بیانیه افزود که پدافندهای هوایی توانستند با رهگیری راکت‌های اسرائیلی، برخی از آنها را سرنگون کنند.

در پی آغاز جنگ غزه، حملات اسرائیل به مواضع حزب‌الله و برخی شبه‌نظامیان نیابتی ایران در سوریه، افزایش یافت و بیش از 6 افسر سپاه پاسداران در حملات هوایی منتسب به اسرائیل از دسامبر گذشته، کشته شدند.

طبق گزارش‌های قبلی «رویترز»، این وضعیت سپاه پاسداران را به کاهش افسران خود در خاک سوریه و استفاده از گروه‌های هم‌پیمان با ایران برای حفظ نفوذ سپاه در سوریه، واداشت.

آمار دیدبان حقوق بشر سوریه حاکی از آن است که شمار حملات اسرائیل از ابتدای سال 2024 به 25 مورد رسیده که 17 مورد آن هوایی و 8 مورد زمینی است.

طی این حملات، 49 هدف شامل انبارهای تسلیحات و مهمات، مراکز و تجهیزات حزب‌الله و دیگر شبه‌نظامیان نیابتی ایران منهدم شد و 43 نفر از نظامیان سوریه نیز کشته و 21 زخمی برجای ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید