ارتش اسرائیل از کشته شدن یکی از رهبران حماس در مجتمع پزشکی الشفاء در غزه خبر داد

اسرائیل در یورش نظامی به بیمارستان الشفای شهر غزه 20 نفر را کشته و بیش از 200 نفر دیگر از فلسطینی‌ها را توقیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آویخای آدرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل، دوشنبه 28 اسفند اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی، «فایق المبحوح» که وی را «رئیس اداره عملیات سرویس امنیت داخلی حماس» توصیف کرد را در جریان عملیاتی در مجتمع پزشکی الشفا در نوار غزه کشته‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در جریان این یورش نظامی در شهر غزه که با درگیری‌های سنگین، شلیک گلوله‌های توپ و بمباران بر مناطق اطراف بیمارستان الشفاء همراه بود 20 فرد مسلح کشته و 200 فرد مظنون نیز توقیف شدند.

ستاد اطلاع‌رسانی در غزه نیز اعلام کرد که اسرائیل «فایق المبحوح» از مقامات امنیتی حماس که میان عشایر و آژانس «آنروا» برای کمک‌‌رسانی هماهنگی می‌کرد را کشت.

در همین راستا سخنگوی ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» افزود: «ارتش اسرائیل گزارش‌های اطلاعاتی را در خصوص «حضور تعدادی از مقامات حماس در بیمارستان الشفا» دریافت و خاطرنشان کرد که المبحوح «مسئول هماهنگی میان سازمان‌های حماس در نوار غزه در مواقع عادی و اضطراری بود.»

آدرعی در ادامه تاکید کرد که المبحوح «در جریان تبادل آتش با نیروهای اسرائیلی کشته شد، چرا که وی مسلح بود و در داخل مجتمع بیمارستان الشفا مخفی شده بود.»

این در حالی است که شاهدان عینی، دوشنبه 28 اسفند گفتند که ارتش اسرائیل از آوارگان در مجاورت مجتمع پزشکی الشفا در شمال غزه خواسته است تا از طریق خیابان الرشید به سمت جنوب این باریکه حرکت کنند.

این شاهدان به خبرگزاری «العالم العربی» توضیح دادند که ارتش از بلندگوها برای فراخواندن آوارگان در دو مدرسه در نزدیکی مجتمع الشفا استفاده کرد تا مکان‌های خود را تخلیه و به سمت جنوب حرکت کنند.

به گفته شاهدان، از ساعت‌ها قبل صدای تیراندازی مداوم در اطراف و داخل مجتمع شنیده می‌شد.

ارتش اسرائیل، دوشنبه در بیانیه بیانیه‌ای اعلام کرد عملیاتی را در مجتمع الشفا با هدف دستگیری شبه‌نظامیان و رهبران جنبش حماس انجام می‌دهد و افزود: «این عملیات بر اساس اطلاعاتی است که نشان می‌دهد مقامات ارشد حماس از بیمارستان استفاده می‌کرده‌اند.»

شاهدان عینی تایید می‌کنند که بر اثر تیراندازی‌های مستمر در جاده‌ها کشته و زخمی وجود دارد، بدون اینکه آمبولانس‌ها بتوانند به آن‌ها امداد برسانند.

از زمان آغاز جنگ بین اسرائیل و حماس این دومین بار است که ارتش اسرائیل عملیاتی را در بزرگترین بیمارستان‌های این باریکه انجام می‌دهد. اسرائیل همواره حماس را به سوءاستفاده از امکانات پزشکی به عنوان پوششی برای عملیات خود متهم می‌کند و گروه حماس اما این اتهامات اسرائیل را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید