پیشنهاد جدید شخصیت‌ها و احزاب مدنی سودانی برای پایان دادن به جنگ داخلی

پیشنهاد شامل برقراری آتش‌بس 60 روزه، تشکیل دولت و ارتش واحد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احزاب و شخصیت‌های مدنی سودانی، سه‌شنبه 29 اسفند از ارائه ابتکاری جدید به‌عنوان راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ و تشکیل دولت و ارتشی واحد در این کشور خبر دادند.

به گزارش مجله «المجله» این ابتکار جدید شامل توقف درگیری‌ها، آتش‌بس دوماهه و سپس تشکیل دولت انتقالی غیرنظامی و ارتش واحد برای مدت ده سال شده است.

حمایت بین‌المللی و عربی

مبانی و اصول برای راه‌حل جامع در این ابتکار جدید که مورد حمایت طرف‌های بین‌المللی و عربی است، شامل سه بخش «توقف خصومت‌ها»، «ارسال کمک‌های بشردوستانه» و «آغاز پروسه سیاسی در سودان» می‌شود.

سند و متن این پیشنهاد به ابتکار عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سابق و «انجمن حرفه‌ای‌های سودان» تهیه شده است.

سند و متن این ابتکار جدید بر اساس «تلاش‌های جاری در حال انجام، به ویژه بیانیه جده (تاریخ 11 مه 2023)، آیگاد، نقشه راه اتحادیه آفریقا و نشست 20 ژانویه 2023 منامه تنظیم شده است.

احزاب «الامه القومی»، «کمونیست» و «بعث عربی سوسیالیستی» یکشنبه گذشته در بیانیه‌ای نسبت به آنچه که آن‌ها به عنوان «یک پروژه جدید برای حل بحران سودان با مشارکت منطقه‌ای و بین‌المللی برای تقسیم قدرت بین ارتش و پشتیبانی سریع برای یک دوره 10 ساله آماده می‌شود، هشدار دادند.

این سه حزب نیز با اعلام مخالفت با این پروژه، خواستار تشکیل یک فراکسیون مدنی برای توقف جنگ شدند.

قرار بود ماه رمضان جاری شاهد آتش‌بس ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان داغلو باشد، اما تلاش‌ها ناکام ماند.

شورای امنیت سازمان ملل نیز در ماه مارس جاری قطعنامه‌ای را برای برقراری آتش بس در ماه رمضان تصویب کرد که این قطعنامه مورد تایید و حمایت 14 کشور قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید