مذاکرات دوحه؛ بررسی آتش‌بس 6 هفته‌ای در غزه در ازای آزادی 40 گروگان اسرائیلی

به گفته منابع آگاه، دیوید بارنیا رئیس موساد امروز در دوحه با نخست‌وزیر قطر دیدار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام اسرائیلی به «رویترز» گفت، تل‌آویو دوشنبه 28 اسفند هیئتی بلندپایه به ریاست رئیس سرویس اطلاعاتی «موساد» را برای گفت‌وگو با طرف‌های میانجی با حماس به منظور برقراری آتش‌بس 6 هفته‌ای در ازای آزادی 40 گروگان اسرائیلی، به قطر خواهد فرستاد.

به نظر این مقام مسئول، این مرحله از مذاکرات با توجه به دشواری‌هایی که ممکن است مذاکره کنندگان حماس در برقراری ارتباط با رهبران جنبش در داخل نوار غزه بعد از پنج ماه جنگ با آن مواجه شوند، دست‌کم دو هفته زمان خواهد برد.

یک منبع آگاه از مذاکرات نیز به «خبرگزاری فرانسه» گفت که انتظار می‌رود رئیس موساد، نخست‌وزیر قطر و مقامات مصری دوشنبه نشستی در دوحه درباره آتش‌بس موقت احتمالی و توافق مبادله اسیران، داشته باشند.

این منبع که به دلیل حساسیت مذاکرات، خواست نامش فاش نشود، گفت که انتظار می‌رود، دیدار دیوید بارنیا، رئیس موساد، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر و مقامات مصری «امروز (دوشنبه) برگزار شود.»

این دور از مذاکرات در پایتخت قطر، اولین نشست پس از هفته‌ها مذاکرات فشرده با مشارکت میانجی‌های قطری، آمریکایی و مصری است که در دستیابی به آتش‌بس موقت بین اسرائیل و حماس در ماه رمضان که از هفته پیش آغاز شد، توفیقی نداشت.

این در حالی است که وزارت بهداشت غزه دوشنبه اعلام کرد، از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس در 7 اکتبر 2023، تعداد کشته‌ها در نوار غزه به 31726 نفر و شمار زخمی‌ها به 73792 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید