محاصره مجتمع پزشکی الشفا در غزه؛ کشته و مجروح شدن چندین فلسطینی

سازمان ملل اعلام کرد، کمتر از یک سوم بیمارستان‌ها در نوار غزه در حال حاضر و تنها بخشی از آن فعال هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، بامداد دوشنبه 28 اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد، در یک عملیات دقیق، بیمارستان «الشفا» غزه را هدف قرار داده است.

ارتش در بیانیه خود افزود: «این عملیات بر اساس اطلاعاتی است که نشان می‌دهد مقامات ارشد حماس از بیمارستان استفاده می کرده‌اند.»

رسانه‌های فلسطینی، دوشنبه 28 اسفند اعلام کردند، در پی حمله نیروهای اسرائیلی به بیمارستان «الشفا» در غزه، شماری کشته و زخمی شدند. شاهدان عینی به خبرگزاری «العالم العربی» گفتند، خودروهای زرهی اسرائیل به میدان بیمارستان «الشفا» در غرب شهر غزه حمله کردند و افزود، ارتش اسرائیل از ورودی جنوب غربی به بیمارستان حمله کرد.

شاهدان عینی به خبرگزاری «فرانسه» گفتند، عملیات هوایی در محله «الرمال» در نزدیکی بزرگترین بیمارستان غزه رخ داد. برخی از ساکنان این محله گفتند، بیش از 45 تانک و نفربر زرهی اسرائیلی وارد این محله شدند. همچنین برخی از درگیری‌های اطراف بیمارستان گزارش دادند.

ارتش اسرائیل ساکنان این محله را با بلندگو دعوت به ماندن در خانه کرد، و شاهدان عینی به خبرگزاری «فرانسه» گفتند: «پهپادها مردم در خیابان و در نزدیکی بیمارستان را هدف قرار دادند.»

خبرنگار «العربیه» گزارش داد، ارتش اسرائیل از آوارگان خواسته است تا در راهرو بیمارستان حرکت نکنند.

رادیو «صدای فلسطین» گزارش داد، نیروهای اسرائیلی اطراف بیمارستان را با گلوله و موشک هدف قرار دادند.

وزارت بهداشت در نوار غزه، نیروهای اسرائیلی را مسئول جان پرسنل پزشکی، بیماران و آوارگان داخل مجتمع پزشکی «الشفا» دانست. این سازمان در بیانیه دوشنبه 28 اسفند گفت: آنچه نیروهای اسرائیلی علیه مجتمع پزشکی «الشفا» انجام می‌دهند، «نقض فاحش قوانین بشردوستانه بین‌المللی» است و افزود، هدف از این حمله ادامه «تخریب سیستم بهداشتی در شمال غزه» است.

دفتر رسانه‌ای حماس با اشاره به اینکه ده‌ها هزار آواره در این ساختمان هستند، گفت: «بیمارستان الشفا تحت حملات نیروهای اسرائیلی است.»

بیانیه ارتش توضیح داد، نیروهای اسرائیلی «دستورالعمل هایی در مورد اهمیت کار با احتیاط، علاوه بر اقداماتی که برای جلوگیری از آسیب به بیماران، غیرنظامیان و کارکنان پزشکی انجام شود» دریافت کردند.

ارتش با بیان اینکه «افرادی که به زبان عربی صحبت می‌کنند برای تسهیل ارتباط با بیماران حضور دارند» گفت: «بیماران و کادر درمانی موظف به تخلیه نیستند.»

ارتش اسرائیل در 15 نوامبر وارد این بیمارستان شد و این مرکز در حال حاضر با حداقل امکانات و تعداد کمی کارمند در حال فعالیت است.

ارتش پس از عملیات بزرگ در 15 نوامبر اعلام کرد، «مهمات، سلاح و تجهیزات نظامی» متعلق به حماس را در بیمارستان الشفاء پیدا کرده است که جنبش اسلامی آن را تکذیب کرد.

ارتش اسرائیل همچنین اعلام کرد یک تونل 55 متری را کشف کرده است که به گفته ارتش برای اهداف تروریستی در زیر بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفته و از خبرنگاران خواست تا آن را بازرسی کنند.

از آغاز جنگ اسرائیل و حماس، ارتش اسرائیل در چندین بیمارستان در نوار غزه عملیات خود را آغاز کرد. ارتش اسرائیل، حماس را متهم به استفاده از امکانات بهداشتی به عنوان مراکز فرماندهی می‌کند.

سازمان ملل اعلام کرد، کمتر از یک سوم بیمارستان‌ها در نوار غزه در حال حاضر و تنها بخشی از آن فعال هستند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، یک‌شنبه 27 اسفند، عزم بر حمله به رفح که او آن را آخرین «سنگر» حماس می‌داند، تکرار کرد و در همراهی اولاف شولز، صدراعظم آلمان، گفت، این حمله کاری نیست که ما انجام دهیم و مردم را به حال خودشان رها کنیم، در حالی که جامعه بین المللی از عواقب این حمله هراس دارد.

وزارت بهداشت نوار غزه از کشته‌شدن بیش از 90 فلسطینی از جمله 12 عضو یک خانواده در 24 ساعت گذشته در پی بمباران اسرائیل به چندین منطقه در غزه از جمله رفح خبر داد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد، از روز شنبه 18 «تروریست» را در مرکز غزه کشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید