تاکید واشینگتن بر مهار خطر حوثی‌ها و کارآمدی حملات نظامی آمریکا علیه این گروه

به نظر مسئولان آمریکایی، در حال حاضر، تشدید تنش علیه حوثی‌ها امکان‌پذیر است ولی ضرورتی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی در گفت‌وگو با «العربیه» تاکید دارند که اقدامات نظامی نیروهای آمریکایی به همراه متحدان خود در دریای سرخ و خلیج عدن و حملات هوایی آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها، «کارساز بوده است.»

به گفته یک مقام آمریکایی، «ماموریت نیروهای آمریکایی، حفاظت از ناوبری بین‌المللی و ضربه زدن به توانمندی حوثی‌ها است و ما در این کار موفق بوده‌ایم.»

مسئولان آمریکایی تاکید دارند که «هر موشک ما در حملات، به حوثی‌ها آسیب می‌زند.»

مشکل با ناخداهای کشتی‌ها

از سویی یکی از مسئولان آمریکایی در مصاحبه با «العربیه» با اشاره به مخالفت ناخداهای کشتی‌های هدف حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها با دستورالعمل‌های آمریکایی، خاطرنشان کرد که این ناخداها إصرار دارند بر اساس برنامه خاص خود ناوبری کنند که این کار، جان خدمه و ایمنی کشتی‌ها را به خطر می‌اندازد که همین وضع دقیقا چند روز قبل رخ داد.

توانمندی‌های حوثی‌ها

ارزیابی نظامیان آمریکایی از وضعیت نظامی دریای سرخ، بر عوامل دیگری هم استوار است که برخورداری حوثی‌ها از توانمندی‌های گسترده و مشخصا تعداد موشک‌ها و پهپادها را شامل می‌شود.

طبق گفته مسئولان آمریکایی، حوثی‌ها اخیرا پادگان‌های ارتش یمن و گارد جمهوری را تصرف کردند. آنها همچنین ظرف سال‌ها، مراکز ساخت پهپاد را با کمک سپاه پاسداران بنا کرده‌اند.

مسئولاان آمریکایی در عین حال اطمینان دارند که ناوهای عظیم آمریکا در خلیج عدن و منطقه باب المندب و دریای سرخ، توانایی لازم برای مقابله با تهدید حوثی‌ها را دارند.

این مسئولان در مصاحبه با «العربیه» ضمن تاکید بر امکانات برتر آمریکا خاطرنشان کردند که ایالات متحده همواره می‌تواند تنش علیه حوثی‌ها را تشدید کند.

یکی از این مسئولان با این بیان که «تشدید تنش، یک تصمیم سیاسی است»، افزود باید خواسته‌ای که دولت بایدن در صدد تحقق آن است را درنظر گرفت.

زیان محدود

بر اساس ارزیابی مقامات آمریکایی، حوثی‌ها ناوبری دریایی را دچار آسیب و زیان کردند و حملات آنها باعث شد که بسیاری از کشتی‌ها به جای حرکت در مسیر دریای سرخ، برای سالم ماندن از این حملات، به سمت دماغه امید نیک تغییر مسیر دهند.

به گفته یکی از این مسئولان به «العربیه»، شمار کشتی‌ها در مسیر باب المندب هنوز هم زیاد است و تعرفه بیمه و هزینه‌های حمل بار به صورت محدودی بالا رفته که تاثیر محدودی بر بازارهای جهانی دارد.

روشن است که دولت آمریکا طی سه هفته گذشته، ارزیابی جدی از وضعیت یمن انجام داده و تصمیم گرفته است که وضعیت را به همین شکل کنونی در قالب حفاظت از ناوگان آمریکایی حاضر در منطقه و اجرای عملیات برای دفع حملات و همچنین حملات هوایی گسترده با همراهی بریتانیا علیه مواضع راداری و زاغه‌های حوثی‌ها، حفظ کند.

عدم تشدید تنش از سوی آمریکا

نکته جالب توجه در این رابطه، تصمیم آمریکا به «عدم تشدید تنش» علیه حوثی‌ها و رهبران آنهاست. منابع «العربیه» هفته‌ها پیش گفتند که دولت بایدن، امکان تشدید تنش علیه حوثی‌ها، مشابه با اقدامات واشینگتن در عراق و انتقال از تاکتیک دفع حملات به حمله به انبارهای تسلیحات و تجهیزات تا زدن رهبران حوثی و عوامل آموزش‌دیده به دست سپاه پاسداران را بررسی کرده است.

به نظر مسئولان آمریکایی، چنین تشدید تنشی، امکان‌پذیر است ولی ضرورتی ندارد اما در صورت تغییر شرایط و ایجاد ضرورت، می‌توان این راهبرد را در پیش گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید