دعوت مجدد نماینده سازمان ملل از دولت سوریه و مخالفان برای مشارکت در مذاکرات ژنو

پدرسن در پی درخواست دمشق و حامی آن مسکو، برای تغییر مکان مذاکرات، هشدار داد که همه چیز «در جهت اشتباه» پیش می‌رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گیر پدرسن فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه مجددا از دولت سوریه برای حضور در ژنو و شرکت در نشست بعدی کمیته قانون اساسی برای آینده سوریه در پایان ماه آپریل آینده فرا خواند.

پدرسن روز یکشنبه 27 اسفند پس از دیدار با فیصل المقداد، وزیر امور خارجه سوریه در دمشق به خبرنگاران گفت که او به المقداد اطلاع داده که «تا زمانی که توافقی بین مخالفان و دولت وجود نداشته باشد، ما باید به دیدارها در ژنو ادامه دهیم و فعالیت کمیته قانون اساسی را گسترش دهیم‌ به گونه‌ای که امیدی برای مردم سوریه به وجود بیاورد.»

پدرسن در پی درخواست دمشق و حامی آن مسکو، برای تغییر مکان مذاکرات، هشدار داد که همه چیز «در جهت اشتباه» پیش می‌رود.

نماینده سازمان مال همچنین اعلام کرد که دعوتنامه‌هایی را برای نشست کمیته قانون اساسی در ژنو در پایان آوریل آینده به مخالفان و دولت سوریه فرستاده، به رغم اینکه دو طرف درباره مکان جایگزین به توافق نرسیدند.

او از طرف‌های بین‌المللی خواست تا «از تلاش‌های سازمان ملل به عنوان تسهیل‌کننده مذاکرات حمایت کنند و درباره محل برگزاری مذاکرات سوری‌ها مداخله نکنند.»

گفتنی است کمیته قانون اساسی در سپتامبر 2019 پس از دریافت پیشنهاد سازمان ملل از مذاکرات آستانه با حمایت روسیه و ایران (متحدان دولت دمشق) و ترکیه که از مخالفان حمایت می کند، تشکیل شد.

از سال 2017، مذاکرات آستانه روند ژنو را تحت الشعاع قرار داد و آن را تضعیف کرد. مخالفان سوری به روند ژنو به عنوان تنها راه مشروع برای حل مناقشه پایبند هستند.

با این حال، در مذاکرات میان نمایندگان دولت سوریه و مخالفان در ژنو از زمان آغاز آن در سال 2014 تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

پس از اینکه مخالفان درباره مرحله انتقالی پس از کناره‌گیری بشار اسد و آماده‌سازی برای یک راه‌حل سیاسی مذاکره می‌کردند، در سالهای اخیر مذاکرات تنها به جلسات کمیته قانون اساسی برای بحث اصلاحات یا تدوین قانون اساسی جدید محدود شد.

پدرسن در اظهارات روز یکشنبه خود در دمشق به چالش‌های امنیتی و اقتصادی سوریه پس از 13 سال جنگ ویرانگر و چندجانبه، با توجه به کاهش بودجه برای تامین نیازهای بشردوستانه اشاره کرد و گفت: « برای مهار این چالش‌ها، باید در جبهه سیاسی پیشرفت کنیم.»

او افزود: «می‌ترسم در این مورد چیز جدیدی برای گفتن نداشته باشم.»

پدرسن بر این باور است که "وضعیت در سوریه در حال حاضر بسیار دشوار است» و گفت: «من معتقدم که همه شاخص‌ها در جهت نادرست پیش می‌روند، خواه در موضوع امنیت و اقتصاد و یا در رابطه با روند سیاسی باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید