توافق مصر و اروپا بر سر راه‌حل دوکشوری و توقف جنگ غزه و کوچ اجباری فلسطینیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر روز یکشنبه 27 اسفند در جریان امضای توافقنامه شراکت با اتحادیه اروپا تاکید کرد دو طرف بر ضرورت آتش‌بس در غزه و کاهش درد و رنج و آوارگی فلسطینیان تاکید کردند.

السیسی در سخنرانی خود در نشست مصر و اتحادیه اروپا گفت: «هیچ راه‌حلی برای پایان دادن به درد و رنج مردم فلسطین در سرتاسر اراضی اشغالی فلسطین وجود ندارد مگر با به رسمیت شناختن کشور فلسطین، اعطای عضویت کامل به آن در سازمان ملل و تلاش برای اجرای این دو راه حل دولتی مطابق با مراجع بین‌المللی.»

به گفته السیسی پس«تعلل در حل مسئله فلسطین، منطقه و کل جهان را در معرض بی‌ثباتی قرار می‌دهد.»

او‌ همچنین تاکید کرد که مصر مجدداً هرگونه تلاش اسرائیل برای کوچاندن اجباری مردم فلسطین از سرزمین‌های تحت اشغال خود از سال 1967 از جمله نوار غزه، کرانه باختری و قدس شرقی را محکوم می‌کند.

السیسی گفت که با رهبران اروپایی درباره تلاش‌های مصر برای حل بحران غزه و در عین حال اهمیت پرداختن به موضوع فلسطین از منظری جامع و یکپارچه که حقوق فلسطینی‌ها برای ایجاد کشور مستقل خود را در مرزهای سال 1967 با پایتختی قدس شرقی تضمین می‌کند، گفتگو کرد.

او از رهبران اروپایی خواست برای دستیابی به آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط و همچنین افزایش کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه برای کاهش این فاجعه انسانی تلاش بیشتری کنند.

رئیس جمهوری مصر توضیح داد که گفتگوهای او با رهبران اروپایی اهمیت تداوم مقابله با چالش‌های مشترک از جمله مهاجرت غیرقانونی و تعهد مصر به مبارزه با این پدیده در چارچوب همکاری‌های موجود را نیز شامل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید