رئیس موساد برای پاسخ به پیشنهاد حماس مذاکرات آتش‌بس غزه را در دوحه از سر می‌گیرد

مذاکرات دوحه از طریق میانجی‌گری مصر و قطر و با سرپرستی آمریکا میان اسرائیل و حماس با محوریت تعیین تعداد اسرای فلسطینی که ممکن است در ازای آزادی گروگان‌های باقی مانده اسرائیلی آزاد شوند و رفع محدودیت‌های اسرائیل به‌منظور تسریع در روند کمک‌‌‌رسانی بشردوستانه به نوار غزه انجام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در تحولی جدید در خصوص از‌سرگیری مذاکراتی که از طریق میانجی‌گران میان اسرائیل و حماس برای رسیدن به آتش‌بس در نوار غزه و توافق برای تبادل اسرا انجام می‌شود، یک منبع آگاه شنبه 26 اسفند فاش کرد که انتظار می‌رود دیوید بارنیا، رئیس سازمان «موساد» یک‌شنبه 27 اسفند با نخست‌وزیر قطر و مقامات مصری در دوحه دیدار کند.

این منبع آگاه به خبرگزاری «رویترز»، همچنین گفت که در نشست فردا یکشنبه «پاسخ مستقیم» اسرائیل به آخرین پیشنهاد ارائه شده از سوی حماس، داده خواهد شد.

مذاکرات بر حل مشکل مذاکرات جاری میان اسرائیل و حماس، از جمله تعداد اسرای فلسطینی که ممکن است در ازای آزادی گروگان‌های باقی مانده اسرائیلی آزاد شوند و همچنین روند کمک‌‌‌رسانی بشردوستانه به غزه، تمرکز خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که «پس از آنکه حماس حاضر به امتیازدهی در مذاکرات آتش‌بس شده، یک هیئت اسرائیلی به زودی راهی قطر می‌شود.»

اولین پیشنهاد متقابل رسمی

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که مذاکره‌کنندگان نتوانستند در هفته گذشته پیش از ماه رمضان به توافقی درباره برقراری آتش‌بس در غزه دست یابند.

بیش از دو هفته پس از دریافت پیشنهاد مورد تایید اسرائیل برای آتش‌بس، حماس روز پنج‌شنبه اولین پیشنهاد متقابل رسمی خود را پس از بیش از یک ماه به میانجیگران ارائه کرد.

حماس در موضع جدید خود خواستار آزادی هزار زندانی از جمله 100 محکوم به حبس ابد در ازای آزادی 40 گروگان اسرائیلی، به علاوه آزادی 250 زندانی فلسطینی در ازای آزادی پنج سرباز زن اسرائیلی شده است.

حماس همچنین از شرط آتش‌بس دائمی و همه‌جانبه صرف‌نظر کرده و در مقابل، آزادی زندانیان و آتش‌بس موقت را پذیرفته است.

مقامات مصری در این باره گفته‌اند که هنوز مواردی وجود دارد که مانع دستیابی به توافق می‌شود، از جمله عدم ارائه آمار گروگان‌های زنده توسط حماس، و در مقابل هم اسرائیل بر عدم بازگشت همه آوارگان فلسطینی در جنوب به شمال غزه پافشاری می‌کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی در این‌باره گفته که نتانیاهو به احتمال زیاد عصر شنبه 26 اسفند جلسه دیگری برای تعیین چارچوب تیم مذاکره‌کننده برای مذاکرات دوحه، برگزار خواهد کرد.

این مقام مسئول اما، احتمال پیشرفت در این موضوع را بسیار کم دانست و با اشاره به اینکه «هیچ پیشرفتی حاصل نشده»، افزود: «اسرائیل آماده هر گونه سناریویی از جمله گسترش عملیات در غزه (اشاره به حمله احتمالی به رفح) است.»

او همچنین گفته که دیوید بارنیا، رئیس «موساد»، پس از جلسه کابینه، یکشنبه یا دوشنبه به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی به قطر خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید