به‌رغم امتیازدهی حماس برای ادامه مذاکرات؛ نتانیاهو فرمان حمله به رفح را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با عدم پیشرفت در مذاکرات جاری میان اسرائیل و حماس برای آتش‌بس در نوار غزه و مبادله اسرا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل طرح حمله به شهر رفح در جنوب نوار مورد را امضا کرد. با این حال، نتانیاهو گفته «پس از آنکه حماس حاضر به امتیازدهی در مذاکرات آتش‌بس شده، یک هیئت اسرائیلی به زودی راهی قطر می‌شود.»
برخی از میانجی‌‌گران در این مذاکرات بر این باورند که امتیازدهی حماس در مورد مبادله اسرا و عقب‌نشینی از خواست «توقف دائمی جنگ» قبل از دستیابی به توافق، مواضع دو طرف به هم را در مقایسه با هفته‌های گذشته نزدیکتر کرده است.
روزنامه «وال استریت ژورنال» در این باره به نقل از مقامات مصری و یک مقام حماس گزارش داد که با افزایش فشار قطر بر حماس و تهدید به اخراج تعدادی از مسئولانش از دوحه، مواضع این گروه نرم شده است.
بر اساس این گزارش، حماس از خواسته قبلی خود مبنی بر آزادی 3 هزار فلسطینی از زندان‌ها در ازای 40 گروگان اسرائیلی که منجر به شکست مذاکرات در هفته گذشته پیش از ماه رمضان شد، عقب‌نشینی کرده است.
حماس در موضع جدید خود خواستار آزادی هزار زندانی از جمله 100 محکوم به حبس ابد در ازای آزادی 40 گروگان اسرائیلی، به علاوه آزادی 250 زندانی فلسطینی در ازای آزادی پنج سرباز زن اسرائیلی شده است.
حماس همچنین از شرط آتش‌بس دائمی و همه جانبه صرف نظر کرده و در مقابل، آزادی زندانیان و آتش‌بس موقت را پذیرفته است.
مقامات مصری در این باره گفته‌اند که هنوز مواردی وجود دارد که مانع دستیابی به توافق می‌شوند، از جمله عدم ارائه آمار گروگان‌های زنده توسط حماس، و در مقابل هم اسرائیل بر عدم بازگشت همه آوارگان فلسطینی در جنوب به شمال غزه پافشاری می‌کند.
یک مقام ارشد اسرائیلی در این باره گفته که نتانیاهو به احتمال زیاد عصر شنبه 26 اسفند جلسه دیگری برای تعیین چارچوب تیم مذاکره‌کننده برای مذاکرات دوحه، برگزار خواهد کرد.
این مقام مسئول اما، احتمال پیشرفت در این موضوع را بسیار کم دانست و با اشاره به اینکه «هیچ پیشرفتی حاصل نشده»، افزود: «اسرائیل آماده هر گونه سناریویی از جمله گسترش عملیات در غزه (اشاره به حمله احتمالی به رفح) است.»
او همچنین گفته که دیوید بارنیا، رئیس «موساد»،پس از جلسه کابینه، یکشنبه یا دوشنبه به عنوان رئیس تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی به قطر خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید