اولین کشتی حامل 200 تن کمک‌های غذایی به غزه رسید و به شکل کامل تخلیه شد

جوزپ بورل: ارسال این کشتی کورسوی امیدی در این اوقات تاریک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با ادامه تلاش‌های فشرده بین‌المللی برای رساندن کمک‌ها به اهالی تحت محاصره در غزه به‌ویژه در شمال این باریکه، اولین کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه پس از ورود به سواحل غزه، به طور کامل تخلیه شد.
سازمان «وورلد سنترال کیچن» شنبه 26 اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی «اوپن آرمز» حامل 200 تن برنج، آرد و مواد پروتئینی، اولین کشتی است که روز جمعه از طریق کریدور دریایی جدید از قبرس به غزه رسید و به طور کامل تخلیه شد.


این سازمان همچنین فاش کرد که کشتی دیگری در حال بارگیری کمک‌ها و تجهیز برای ارسال به غزه است. در حساب کاربری این سازمان در شبکه «ایکس»، فایل‌های ویدئویی از تخلیه کمک‌ها در روز گذشته در سواحل نوار غزه و همچنین فیلم‌هایی از آماده‌سازی دومین کشتی لنگر انداخته در قبرس، منتشر شده است.
در واکنش به این اقدام، جوزپ بورل، مسئول روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا گفت که ارسال این کشتی «کورسوی امیدی در این اوقات تاریک» است.
بورل همچنین بر لزوم رسیدن فوری کمک‌های بشردوستانه به غزه با استفاده از تمام ابزارهای ممکن؛ به‌ویژه از طریق زمینی برای جلوگیری از گسترش قحطی تاکید ورزید.
کشتی «اوپن آرمز» که سه‌شنبه گذشته با محموله مواد غذایی شامل برنج، آرد، حبوبات، کنسرو سبزیجات و پروتئین به‌راه افتاد، روز گذشته در کنار اسکله موقت در حال ساخت در سواحل غزه، لنگر انداخت.
این اقدام پس از هشدار محافل بین‌المللی و سازمان ملل، در خصوص بروز قحطی در نوار ویران‌شده غزه و شیوع بیماری‌های همه‌گیر، انجام شد. گفتنی است که کارشکنی‌های اسرائیل در ورود کامیون‌های حامل کمک‌ از طریق زمینی از گذرگاه رفح، باعث ازدحام صدها کامیون در انتظار اجرای بازرسی‌های سخت‌گیرانه اسرائیل در گذرگاه کرم ابوسالم شده است.
برخی از کشورها، از جمله ایالات متحده و اردن، عملیات بارریزی هوایی را آغاز کردند که به نظر بسیاری از ناظران، اقدامی بی‌فایده، پرهزینه و در پاره‌ای موارد خطرناک است..
بر اساس ارزیابی‌های سازمان ملل، یک سوم اهالی غزه از کمبود شدید مواد غذایی و دارو رنج برده و در معرض خطر قحطی به‌ویژه در شمال غزه قرار دارند.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید