اسرائیل: به دنبال گسترش دامنه جنگ از غزه تا لبنان نیستیم

تلاش‌های بین‌المللی به‌طور گسترده‌ای برای مهار تنش‌ها در مرزهای لبنان و اسرائیل و جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگی تمام عیار میان دو طرف و دست‌یابی به راه‌حلی برای خارج کردن حزب‌الله از مناطق جنوب لبنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن کعبیه، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل تاکید کرد که اسرائیل خواهان جنگ با لبنان نیست.

کعبیه افزود:«از موقعی که حزب‌الله حملات خود را آغاز کرد، اعلام کردیم و مکررا اظهار داشتیم که ما خواهان گسترش دامنه جنگ از غزه تا لبنان نیستیم».

وی در ادامه گفت:« تنها خواسته ما اجرای قطعنامه 1701 سازمان ملل است و برای ازسرگیری نشست‌های سه‌جانبه در الناقوره آماده‌ایم و مشکلی با هر راه‌حل مرتبط با صلح نداریم».

خواهان گسترش جنگ نیستیم

کعبیه درباره پیشنهاد فرانسه برای حل اختلافات مرزی با لبنان توضیح داد که «مرزهای زمینی از نظر بین‌المللی مابین اسرائیل و لبنان مورد توافق است، هیچ‌گونه نفوذی از مرزهای زمینی چه از طرف اسرائیلی و یا طرف لبنانی صورت نگرفته است، اما متاسفانه حزب‌الله در لبنان سلاح و نیروهای بیشتری دارد و سلطه خود را بر کشور لبنان تحمیل می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل افزود: «حزب‌الله خود مورد حمایت ایران است و این مشکل پیچیده‌ای برای مردم لبنان است و ما خواهان گسترش جنگ نیستیم، مردم و کشور لبنان از نظر اقتصادی در بحران به سر می‌برند و با جنگ وضعیت [بر آنها] پیچیده و پیچیده‌تر خواهد شد».

لبنان روز جمعه 25 اسفند پاسخ خود را به پیشنهادی که از سوی فرانسه به منظور ایجاد افقی برای برقراری ثبات در جنوب لبنان ارائه شده است، تقدیم و بر عدم تمایل خود به ورود به جنگ تاکید کرد.

خبرگزاری ملی لبنان تاکید که عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان پاسخ کشورش به طرح پیشنهادی پاریس را به هیروی ماگرو، سفیر فرانسه در بیروت تقدیم کرد.

بنا بر گزارش این خبرگزاری، وزارت خارجه لبنان مجددا بر موضع این کشور مبنی بر عدم تمایل آن به جنگ تاکید کرد و خواستار اجرای کامل و همه‌جانبه قطعنامه 1701 شورای امنیت شد که به موجب آن به جنگ میان اسرائیل و حزب‌الله در سال 2006 پایان داده شد.

ادامه تنش‌ها

شایان ذکر است که تبادل آتش میان حزب‌الله و اسرائیل که از ماهها پیش و به موازات جنگ در غزه آغاز شده است، همچنان ادامه دارد.

این ادامه درگیری‌ها و تبادل آتش از دو سوی مرزها شدیدترین تنش‌های در جنوب لبنان از زمان 2006 است و نگرانی‌ها از احتمال وقوع رویارویی گسترده را تشدید کرده است.

از زمانی که تبادل آتش میان طرف اسرائیلی و حزب‌الله آغاز شده است بمباران هوایی اسرائیل به کشته شدن بیش از 200 عضو حزب‌الله و نزدیک به 50 غیرنظامی منجر شده است.

این در حالی است که بنا بر گزارش «رویترز» حملات حزب‌الله از جنوب لبنان به شمال اسرائیل منجر به کشته شدن 12 سرباز اسرائیلی و 5 غیرنظامی و فرار دهها هزار نفر اسرائیلی و لبنانی‌ از شهرک‌های و روستاهای دو طرف مرز شده است.

از دیگر سو تلاش‌های بین‌المللی به‌طور گسترده‌ای برای مهار این تنش‌ها و جلوگیری از شعله‌ور شدن جنگی تمام عیار میان دو طرف و دست‌یابی به راه‌حلی برای خارج کردن حزب‌الله از مناطق جنوب لبنان ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید