ارتش سودان: قدرت را تنها به شرط برگزاری انتخابات واگذار خواهیم کرد

نماینده «یونیسف»: چهار میلیون کودک بر اثر ادامه جنگ در سودان آواره شده و 14 میلیون کودک در این کشور از سوءتغذیه رنج می‌برند و به کمک‌های غذایی نیاز دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه یافتن ماه‌ها جنگ میان نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع در سودان و آواره شدن هزاران نفر برای فرار از جنگ و بدون هیچ امیدی به راه حل سریع، سپهبد یاسر العطا، یکی از اعضای شورای حاکمیت و دستیار فرمانده کل نیروهای مسلح سودان، شنبه 26 اسفند، اعلام کرد که ارتش قدرت را بدون برگزاری انتخابات به نیروهای سیاسی یا جامعه مدنی و یا احزاب واگذار نخواهد کرد.

ارتش «رئیس دولت» در دوره انتقالی

العطا در یک سخنرانی ویدیویی که از تلویزیون سودان پخش می‌شد، گفت: «باید یک دوره گذار وجود داشته باشد که در آن فرمانده کل ارتش «رئیس دولت و ناظر آن» باشد که در آن سرویس‌های امنیتی، به رهبری ارتش، پلیس و امنیت شرکت کنند.

این عضو شورای حاکمیت در سودان همچنین با اشاره به داوطلبان در صفوف ارتش این کشور خواستار حفظ به اصطلاح مقاومت مردمی شد و گفت: «آن‌ها این مقاومت مردمی را زنده نگه داشتند و مردم باید دوشادوش نهاد نظامی خود بجنگند و از کشور خود محافظت کنند.»

همزمان، رسانه‌های وابسته به نظامیان در سودان از ورود عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به شهر شندی در ایالت رود نیل در شمال این کشور خبر دادند.

رسانه‌های نظامی همچنین تصاویری از افسران و سربازان در حال استقبال و پذیرایی از البرهان در یک مقر نظامی در بدو ورود او به شندی را منتشر کردند.

این بیانیه عضو شورای حاکمیت در بحبوحه تلاش‌ها برای حل مناقشه میان دو طرف نظامی متخاصم در سودان صادر می‌شود، چرا که نیروهای پشتیبانی سریع پنج‌شنبه گذشته اعلام کردند که آماده دستیابی به هر تفاهمی هستند که جان سودانی‌ها را نجات دهد.

پشتیبانی سریع همچنین بر آمادگی خود برای دستیابی به هرگونه تفاهمی که نجات جان شهروندان را به عنوان اولویت اصلی و احترام به کنوانسیون‌ها و معاهدات بین‌المللی تنظیم‌کننده کمک‌رسانی‌های بشردوستانه میسر می‌سازد، تاکید کرد.

هشدارهای بین‌المللی

شایان ذکر است که از آغاز درگیری‌های مسلحانه میان ارتش به رهبری عبدالفتاح البرهان و پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو معروف به «حمیدتی» در اواسط آوریل (2023)، بیش از 3.9 میلیون نفر از مناطق جنگی در این کشور فرار کرده‌اند که میان آن‌ها 3 میلیون آواره داخلی هستند.

تعداد کسانی که از خارطوم، پایتخت سودان فرار کردند، به 71 درصد از کل کسانی رسید که ترجیح دادند منازل خود را در جستجوی امنیت به مقصد ایالت‌های نسبتا آرام ترک کنند.

سازمان ملل متحد اخیراً هشدار خود را درباره خطراتی که کودکان در نتیجه جنگ با آن روبرو هستند، تجدید کرده است.

ماندیپ اوبراین، نماینده صندوق کودکان سازمان ملل «یونیسف» در سودان، جمعه گفت که تنها روزنه‌ای از امید برای جلوگیری از «خسارات گسترده» زندگی و آینده کودکان در این کشور باقی‌مانده است.

نماینده یونیسف در سودان همچنین با اشاره به آواره شدن چهار میلیون کودک در این کشور تاکید کرد که 14 میلیون کودک سودانی از سوءتغذیه رنج می‌برند و به کمک‌های غذایی نیاز دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید