ارتش آمریکا: حمله حوثی‌ها با 3 موشک ضد‌کشتی به دریای سرخ آسیبی وارد نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» شنبه 26 اسفند اعلام کرد که گروه حوثی‌ها روز گذشته 3 موشک ضد کشتی به سمت دریای سرخ شلیک کرد.

سنتکام با انتشار بیانیه‌ای گفته این حمله که بین ساعت 8:30 تا 22:50 شامگاه جمعه (به وقت صنعا) از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها انجام شده اما آسیبی به کشتی‌های آمریکایی، کشتی‌های ائتلاف یا کشتی‌های تجاری وارد نکرد.
پیشتر، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا، شامگاه جمعه اعلام کرده بود که گزارشی مبنی بر وقوع انفجار در نزدیکی یک کشتی تجاری که در حال حرکت در فاصله 65 مایل دریایی از غرب سواحل حدیده در یمن بود، دریافت کرده است.
کاپتان این کشتی به این سازمان وابسته به نیروی دریایی بریتانیا گفته که این حمله آسیبی وارد نکرده و کشتی همچنان درحال حرکت به مقصد خود است.

این درحالی است که حوثی‌ها روز جمعه از حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های اسرائیلی و آمریکایی در دریای سرخ و اقیانوس هند خبر دادند.

از سوی دیگر، ایالات متحده و بریتانیا حملات هوایی پی‌در پی به مواضع حوثی‌ها با هدف مختل کردن و تضعیف توانایی این گروه در به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و تهدید تجارت جهانی انجام می‌دهند.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا را طی کنند.

این حملات همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌ شدن 3 ملوان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید