گروه حوثی: 3 عملیات برضد 3 کشتی در اقیانوس هند انجام دادیم

شبه‌نظامیان حوثی: کشتی اسرائیلی (پاسیفیک 1) و یک ناوشکن آمریکایی نیز در دریای سرخ هدف گرفته‌ شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از تهدید عبدالملک حوثی، رهبر شبه‌نظامیان حوثی مبنی بر تشدید و گسترش حملات موشکی و پهپادی برضد کشتیرانی در آبراه‌های بین‌المللی و آغاز عملیات برضد کشتی‌های در حال تردد از اقیانوس هند به سوی دماغه امید نیک، این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن مدعی شد جمعه 25 اسفند طی سه عملیات 3 کشتی‌ آمریکایی و اسرائیلی را هدف گرفته است.

گروه حوثی، جمعه در بیانیه‌ای مدعی شد شبه‌نظامیان آن با استفاده از تعدادی موشک و پهپاد 3 عملیات علیه 3 کشتی اسرائیلی و آمریکایی در اقیانوس هند انجام داده است.

حمله به ناوشکن آمریکایی

گروه حوثی در بیانیه خود افزود که کشتی اسرائیلی (پاسیفیک 1) و یک ناوشکن آمریکایی را نیز در دریای سرخ هدف گرفته‌ است.

در ادامه بیانیه حوثی‌ها ادعا شده است که این گسترش دامنه عملیات‌ آنها در راستای اجرای دستورات رهبر حوثی‌ در حمایت از غزه انجام می‌شود.

افزون بر این، شبه‌نظامیان حوثی تهدید کردند که تمام کشتی‌های مرتبط با اسرائیل حتی اگر در مسیر به سوی «دماغه امید نیک» تردد کنند برای این گروه هدفی مشروع خواهند بود.

حوثی‌ها در ادامه ادعاهای خود مجددا تاکید کردند که مانع از عبور کشتی‌های مرتبط با اسرائیل در دو دریای سرخ و عرب و اقیانوس هند خواهند شد، مگر اینکه که جنگ غزه متوقف شود و محاصره این باریکه لغو شود.

گفتنی است عبدالملک حوثی در سخنرانی خود که شامگاه پنج‌شنبه 24 اسفند از شبکه تلویزیونی وابسته به این گروه پخش می‌شد، گفته بود که گروه شبه‌نظامی تحت رهبری او در صدد است عملیات خود را برای هدف گرفتن کشتی‌های مرتبط با اسرائیل گسترش دهد و در این راستا از تردد کشتی‌ها از اقیانوس هند به سوی دماغه امید نیک نیز جلوگیری خواهد کرد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را با این توجیه که آنها مرتبط با اسرائیل بوده یا عازم بنادر اسرائیلی هستند، در حمایت از نوار غزه، انجام دادند.

حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد به طی مسیری طولانی‌تر و گران‌تر و دور زدن قاره آفریقا از جنوبی‌ترین بخش آن روی آورند.

این حملات همچنین به غرق کشتی باری «روبی‌مار» مملو از مواد خطرناک انجامید که در پی غرق‌شدن آن، دولت یمن و دیگر محافل بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size