پرتاب 4 موشک توسط حوثی‌ها به سوی خلیج عدن و دریای سرخ

رهبر حوثی‌ها گفت که عملیات نیروهای این گروه برای جلوگیری از عبور کشتی‌های وابسته به اسرائیل به مسیر اقیانوس هند به دماغه امید نیک، گسترش خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که حوثی‌ها چهار موشک بالستیک ضد کشتی به سمت خلیج عدن و دریای سرخ پرتاب کردند.

«سنتکام»، جمعه 25 اسفند، با انتشار بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» اعلام کرد: «در صبح پنج‌شنبه و سحرگاه امروز دو موشک به سمت خلیج عدن و دو موشک دیگر به سمت دریای سرخ شلیک شد.»

فرماندهی مرکزی آمریکا با اشاره به اینکه این حمله هیچ آسیبی به کشتی‌های نیروهای آمریکایی یا ائتلاف وارد نکرده، اعلام کرد که روز گذشته 9 موشک ضد کشتی و دو پهپاد حوثی را در مناطق تحت کنترل این گروه در یمن منهدم کرده است.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد که گزارشی مبنی بر عبور دو موشک از بالای یک کشتی در 50 مایل دریایی در جنوب غربی حدیده یمن دریافت کرده است.

به گزارش این سازمان «کاپیتان یک کشتی از عبور دو موشک از روی کشتی خود و شنیده شدن صدای دو انفجار از دور خبر داد و تاکید کرد که در این حادثه آسیبی به کشتی وارد نشده و حال خدمه خوب است.»

این تحولات پس از آن رخ داد که عبدالملک الحوثی، رهبر حوثی‌ها عصر دیروز در سخنرانی خود اشاره کرد که عملیات نیروهای این گروه برای جلوگیری از عبور کشتی‌های مرتبط با اسرائیل به مسیر اقیانوس هند به سوی دماغه امید نیک، گسترش خواهد یافت.

بیش از 73 حمله

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر این کشور هستند.

حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد به طی کردن مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا روی آورند.

همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید