نتانیاهو با طرح عملیات نظامی ارتش اسرائیل در رفح موافقت کرد

بنا به تصمیم کابینه اسرائیل یک هیئت از این کشور برای گفت‌وگو در مورد تبادل گروگان‌ها عازم دوحه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به‌رغم تمام هشدارهای بین‌المللی درباره خطر جدی ناشی از پیامدهای آن، دفتر بنیامین نتانیاهو، اعلام کرد که نخست‌وزیر اسرائیل با طرح‌های عملیات نظامی در رفح موافقت کرده است.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای که جمعه 25 اسفند توسط رسانه‌های این کشور منتشر شد فاش کرد که نتانیاهو طرح‌های عملیات رفح را تأیید و با اشاره به صدها آواره در این منطقه پرجمعیت، خاطرنشان کرد که ارتش در حال آماده‌سازی برای تخلیه ساکنان این شهر است.

خواسته‌های غیرواقع‌بینانه

دفتر نتانیاهو همچنین در اشاره به پیشنهادی که روز جمعه از سوی جنبش حماس ارائه شده است، افزود که جاه‌طلبی‌های حماس در مورد گروگان‌ها کماکان غیرواقع‌بینانه است.

افزون بر آن، در بیانیه دفتر نتانیاهو اعلام شد که پس از بررسی موضع کابینه امنیتی در مورد این مساله، یک هیئت اسرائیلی پس از جلسه کابینه برای گفت‌وگو در مورد تبادل گروگان‌ها عازم دوحه خواهد شد.

در این بیانیه همچنین آمده است که نتانیاهو خواسته‌های حماس را «کماکان غیر معقولانه» می‌داند.

تخلیه شهر رفح

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که دفتر نخست‌وزیر اسرائیل در فوریه گذشته فاش کرد که نتانیاهو به ارتش دستور داده است تا طرحی را برای تخلیه رفح و نابودی چهار گردان حماس که به گفته او در آنجا مستقر هستند، تهیه کند.

در همین راستا، ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین، جمعه، نسبت به عواقب انجام عملیات نظامی در شهر رفح در جنوب نوار غزه هشدار داد و از دولت آمریکا و جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از یورش نظامی اسرائیل به شهر رفح در جنوب نوار غزه به سرعت وارد عمل شوند.

خبرگزاری فلسطین اعلام کرد که ریاست تشکیلات خودگردان تصمیم دولت اسرائیل مبنی بر آغاز عملیات نظامی در رفح را «ارتکاب یک کشتار جدید و تکمیل جنایات کوچاندن اجباری» مردم فلسطین دانست.

ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین بر مخالفت قاطعانه خود با هر گونه تلاشی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها تاکید و آن را «خط قرمز» اعلام کرد.

پس از این‌که اسرائیل قصد خود را برای یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه اعلام کرد، کاخ سفید، پنج‌شنبه 24 اسفند اعلام کرد که واشینگتن نمی‌تواند تایید کند که اسرائیل قصد دارد ساکنان را به خارج از شهر رفح در نوار غزه منتقل کند یا خیر.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی در کاخ سفید، به «العربیه» گفت دولت آمریکا از عملیات نظامی اسرائیل در رفح بدون ارائه برنامه مشخصی برای تخلیه غیرنظامیان حمایت نخواهد کرد.

این سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در عین حال افزود که «اسرائیل حق دارد اعضای حماس را در رفح تعقیب کند».
کربی با بیان این‌که آمریکا به گفت‌وگو با اسرائیل درباره وضعیت انسانی در رفح ادامه می‌دهد، تاکید کرد که وزارت دفاع ایالات متحده با شرکای خود برای تکمیل بندر شناور موقت در سواحل نوار غزه همکاری می‌کند.

هشدار سازمان‌های بین‌المللی

این اظهارات نتانیاهو در حالی بیان می‌شود که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای غربی و عربی هشدار داده‌اند که هرگونه حمله اسرائیل به شهر رفح که با حدود 1.4 میلیون آواره فلسطینی از نظر جمعیتی پرتراکم شده است، فاجعه‌ای بزرگ‌تر به بار خواهد آورد.

سازمان ملل همچنین هشدار داد که هیچ مکان امنی در کل نوار غزه وجود ندارد و به همین دلیل آوارگان رفح قابل انتقال نیستند و صحبت در مورد این موضوع یک نوع خیال‌پردازی است.

کشور مصر که در مجاورت نوار غزه قرار دارد نیز نسبت به حمله زمینی اسرائیل به این شهر هشدار داده و چنین اقدامی را به‌منظور کوچاندن اجباری فلسطینیان تلقی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید