محمد مصطفی، نخست وزیر جدید فلسطین کیست؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود عباس، رئیس‌ دولت خودگردان فلسطین، پنج‌شنبه 23 اسفند، محمد مصطفی، مشاور اقتصادی، را مأمور تشکیل کابینه دولت نوزدهم تشکیلات خودگردان فلسطین کرد.

محمد مصطفی کیست و چرا انتصابش مورد استقبال کاخ سفید قرار گرفت؟

مصطفی، یک اقتصاددان 69 ساله فلسطینی و از نظر سیاسی مستقل است.

او اگرچه در دولت وفاق ملی که در سال 2014 با مشارکت حماس تشکیل شد، معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد بود، اما تنها یک سال در این سمت باقی ماند.

مصطفی همچنین نقش مهمی در راه اندازی برنامه بازسازی نوار غزه در سال 2014 ایفا کرد.

او یکی از اعضای کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین است و به عنوان رئیس هیئت مدیره صندوق سرمایه گذاری فلسطین فعالیت می‌کرد.

تجربه و سابقه‌ کار بین‌المللی

او تجربه‌ و سابقه‌ کار بین‌المللی نیز دارد و به مدت پانزده سال در بانک جهانی در واشینگتن کار کرده است.

علاوه بر این، او مشاور اقتصادی دولت کویت در زمینه اصلاحات اقتصادی بود.

مصطفی همچنین به عنوان استاد مدعو در دانشگاه جورج واشینگتن خدمت کرد.

در این زمینه، عبدالمجید سویلم، استاد علوم سیاسی و اقتصاد، انتصاب مصطفی گفت که «نوعی استحکام‌ است که محمود عباس برای مواجهه با چالش‌های ملی ایجاد شده توسط راست اسرائیل که هر آنچه که فلسطینی است را هدف قرار می‌دهد، نیاز داشت.»

سویلم همچنین این انتصاب را «تلاشی برای بازسازی خود ملی و بستن برخی از روزنه‌ها در تشکیلات خودگردان فلسطینی» خواند.

او گفت که نخست وزیر منتخب «از نظر آمریکایی‌ها قابل قبول است زیرا از رویکرد لیبرالی پیروی می‌کند.»

محمد ابوجیاب، اقتصاددان فلسطینی در گفت‌وگو با «رویترز» گفت که «اکنون همه در بحران هستند، فتح در کرانه باختری و حماس نیز در نوار غزه در وضعیت بحرانی قرار دارد.» به گفته ابو جیاب: «مصطفی می‌تواند راه خروج هر دو طرف از بحران باشد.»

نقش در غزه

در پی درخواست‌های پی در پی آمریکا برای اصلاح تشکیلات خودگردان فلسطین و پس از استعفای محمد اشتیه، نخست وزیر سابق فلسطین در کمتر از 20 روز پیش از سمت خود، محمد مصطفی، ماموریت تشکیل کابینه دولت جدید فلسطین را برعهده گرفت.

درحالی که مناطق وسیعی از غزه به ویرانه تبدیل شده و اکثر جمعیت آن که 2.3 میلیون نفر است، آواره و نیازمند کمک هستند، مصطفی با یک وظیفه اداری و دیپلماتیک بزرگ روبرو خواهد شد.

تشکیلات خودگردان فلسطین که سه دهه پیش بر اساس توافقنامه صلح موقت موسوم به توافقنامه اسلو تأسیس شد، بر بخش‌هایی از کرانه باختری حکومت محدودی اعمال می‌کند.

اما ممکن است پس از پایان جنگ، نقش مهمی در مدیریت غزه داشته باشد، اگرچه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل مخالفت شدید خود را با مشارکت تشکیلات خودگردان در مدیریت نوار غزه را ابراز کرده است.

در حالی تنش‌ها بین حماس و دولت خودگردان که توسط جنبش فتح و به رهبری عباس کنترل می‌شود، همچنان ادامه دارد. این دو جناح قبل از اخراج فتح از نوار غزه در سال 2007، جنگی کوتاه مدت با یکدیگر داشتند. با این حال، مقامات دولت خودگردان بارها حمله اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرده و بر ایفای نقش در مدیریت غزه پس از جنگ اصرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید