اسرائیل خواسته‌های حماس را «غیر واقع‌بینانه» توصیف کرد

«اکسیوس» به نقل از منابع آگاه: به نظر می‌رسد موضوع بازگشت آوارگان که از اولویت اساسی نزد حماس برخوردار است، تا این لحظه اصلی‌ترین گره ناگشوده مذاکرات باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه 24 اسفند، پس از اعلام چشم‌انداز جامع از سوی حماس در خصوص توافق با اسرائیل به میانجی‌های مصری و قطری، خواسته‌های این گروه را «غیر واقع‌بینانه» توصیف کرد.

اوفیر جندلمن، سخنگوی نخست‌وزیر، به نقل از دفتر نتانیاهو اعلام کرد که شورای جنگ و کابینه امنیتی اسرائیل قرار است جمعه 25 اسفند در جریان این موضوع قرار بگیرند.

خواسته‌های حماس

حماس روز گذشته در بیانیه خود اعلام کرد که پیشنهادی جامع برای توافق مبادله اسرا را به میانجی‌های مصری و قطری، شامل آتش‌بس احتمالی 6 هفته‌ای (طبق اطلاعات قبلی درز کرده در مورد مذاکرات) و آزادی تا 400 اسیر فلسطینی در ازای 40 اسیر اسرائیلی در غزه، ارائه کرده است.

ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه‌های خود و عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از نوار غزه نیز از دیگر مفاد این پیشنهاد است.

این در حالی است که «اکسیوس»به نقل از منابع آگاه از چند و چون مذاکرات، آورد که به نظر می‌رسد موضوع بازگشت آوارگان که از اولویت اساسی نزد حماس برخوردار است، تا این لحظه اصلی‌ترین گره ناگشوده مذاکرات باشد.

نشانه پیشرفت

با این حال و به گفته مقامات اسرائیلی، پاسخ حماس به پیشنهاد آمریکا، قطر و مصر که هفته‌ها منتظر آن بودند، نشانه‌ای از پیشرفت است که حرکت به سمت مذاکرات جدی‌تر بر سر یک توافق مفصل را امکان‌پذیر می‌کند.

یک مقام ارشد اسرائیلی خاطرنشان کرد که پاسخ حماس نسبتا مثبت بوده و برای اولین بار شامل تعداد اسرای فلسطینی است که حماس خواستار آزادی آنها از میان گروه‌های اسیرانی است که در مرحله اول توافق تبادل، آزاد خواهند شد.

این مقام ارشد اسرائیلی افزود شمار اسرائی که حماس خواهان آزادی آنهاست، هنوز بسیار بالاست ولی می‌توان در مرحله بعدی به شکلی جدی‌تر در این خصوص مذاکره کرد.

این در حالی است که برخی از مقامات ارشد اسرائیلی مدعی شدند که تل آویو در روزهای اخیر، سیگنال‌هایی از میانجی‌گران دال بر تغییر موضع رهبری حماس دریافت کرده که ممکن است به پیشرفت‌هایی بیانجامد.

مصر، ایالات متحده و قطر از ژانویه گذشته به امید دستیابی به آتش‌بس و مبادله اسرا میان اسرائیل و حماس در ماه رمضان، تلاش‌های میانجی‌گرانه خود را آغاز کردند.

هیئت حماس در 7 مارس، پس از گفت‌وگوهایی که برای روزها به وساطت قطر-مصر ادامه داشت، بدون دستیابی به پیشرفت، قاهره را ترک کرد و دو طرف، توقف مذاکرات را به گردن هم انداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید