پافشاری نتانیاهو بر حمله به رفح به‌رغم فشارهای بین‌المللی

طرح اسرائیل برای یورش نظامی به شهر رفح در جنوب نوار غزه، انتقاد‌های گسترده بین‌المللی را برانگیخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه 24 اسفند در جریان بازدید او از پایگاه نظامی «عوفر» منتشر شده تاکید کرد که اسرائیل تسلیم فشارهای بین‌المللی مخالف یورش نظامی آن به رفح نخواهد شد.

بر اساس آنچه وب سایت «جروزالم پست» گزارش داده است، نتانیاهو با فرماندهان و سربازان واحد اطلاعات میدانی 636 دیدار و در آنجا قصد خود را برای انجام یک اقدام نظامی بسیار بحث‌برانگیز اعلام کرد.

نتانیاهو همچنین گفت:«در حالی که ارتش اسرائیل برای ادامه جنگ در رفح آماده می‌شود، ما با فشارهای بین‌المللی برای جلوگیری از ورود به منطقه و تکمیل ماموریت مواجه هستیم و من به عنوان نخست‌وزیر اسرائیل در مقابل این فشارها ایستادگی خواهم کرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل ادامه داد: «ما وارد رفح می‌شویم و ماموریت خود را برای از بین بردن اعضای حماس و بازگرداندن امنیت به مردم اسرائیل و رسیدن به پیروزی کامل برای این کشور تکمیل می‌کنیم.»

شایان ذکر است که نخست‌وزیر اسرائیل به کارزار فشار برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها نسبت به مواضع و جهت‌گیری‌های خود ادامه می‌دهد.

او در سخنرانی خود که از طریق ویدیو‌کنفرانس در کمیته روابط آمریکا و اسرائیل، یک گروه حامی اسرائیل در واشینگتن، انجام شده به شدت از موضع تل آویو دفاع کرد و گفت: اسرائیل تمام تلاش خود را برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی در غزه انجام داده است.

نتانیاهو همچنین معتقد است که متحدان و دوستان نمی‌توانند با اشاره تلویحی به حمله به رفح، بگویند که از هدف اسرائیل برای نابودی حماس حمایت می‌کنند و سپس با اقدامات آن برای رسیدن به این هدف مخالفت کنند.

هشدار سازمان‌های بین‌المللی

این اظهارات نتانیاهو در حالی بیان می‌شود که بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی، کشورهای غربی و عربی هشدار داده‌اند که هرگونه حمله اسرائیل به شهر رفح که با حدود 1.4 میلیون آواره فلسطینی پرازدحام شده است، فاجعه‌ای بزرگ‌تر به بار خواهد آورد.

سازمان ملل همچنین هشدار داد که هیچ مکان امنی در کل نوار غزه وجود ندارد و به همین دلیل آوارگان رفح قابل انتقال نیستند و صحبت در مورد این موضوع یک نوع خیال‌پردازی است.

کشور مصر که در مجاورت نوار غزه قرار دارد نیز نسبت به حمله زمینی اسرائیل به این شهر هشدار داد و آن را کوچاندن اجباری فلسطینیان دانست.

«گرسنگی دسته جمعی»

با گذشت بیش از پنج ماه از آغاز جنگ در نوار غزه، آژانس‌های امدادی به طور مستمر نسبت به قرار گرفتن جمعیت 2.3 میلیونی ساکن در این باریکه در معرض خطر روزافزون قحطی هشدار داده و خواستار افزایش ورود مواد غذایی به میزان قابل توجهی به غزه شدند و اسرائیل را در این رابطه متهم کردند که برای تضمین رسیدن کمک‌های مورد نیاز به نوار غزه تلاش کافی نکرده است.

در حالی که اسرائیل مدعی است محدودیتی بر میزان کمک‌های ارسالی به غزه اعمال نمی‌کند، بازرسی‌های آن اما روند کمک‌رسانی به آوارگان در غزه را پیچیده و دشوار و کند کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید