شلیک موشک بالستیک توسط حوثی‌ها به سوی خلیج عدن

«سنتکام» در بیانیه‌ای که در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، توضیح داد که این موشک به هیچ کشتی اصابت نکرده و هیچ آسیب یا خسارتی را برجای نگذاشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و حملات متقابل آمریکا به مواضع این گروه در یمن، خلیج عدن شاهد حادثه جدیدی شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام، پنج‌شنبه 24 اسفند اعلام کرد که «گروه حوثی‌‌های وابسته به ایران، یک موشک بالستیک ضد کشتی از مناطق تحت کنترل خود در یمن به سوی خلیج عدن پرتاب کرد».

«سنتکام» در بیانیه‌ای که در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد، توضیح داد که این موشک به هیچ کشتی اصابت نکرده و هیچ آسیب یا خسارتی را برجای نگذاشته است.

انهدام 4 پهپاد حوثی

علاوه بر این، فرماندهی مرکزی ايالات متحده اعلام کرد که چهار پهپاد و یک موشک زمین به هوا در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را منهدم کرده است.

سنتکام همچنین تاکید کرد که به اتخاذ اقدامات لازم را برای حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی، برای نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری، ادامه خواهد داد.

این حمله جدیدترین حمله از سلسله حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری از زمان آغاز جنگ در نوار غزه بود.

منابع آگاه به نقل از مقامات آمریکایی و ایرانی خبر دادند که واشینگتن در سال جاری مذاکرات محرمانه‌ای با ایران انجام داده تا تهران را متقاعد کند که از نفوذ خود بر حوثی‌های یمن برای پایان دادن به حملات این گروه به کشتی‌ها در دریای سرخ استفاده کند.

به گزارش «فایننشال تایمز» این مذاکرات غیرمستقیم در ماه ژانویه در عمان انجام شد و طی آن واشینگتن نگرانی‌های خود را در مورد برنامه هسته‌ای در حال توسعه ایران مطرح کرد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 65 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر این کشور هستند.

حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد به طی کردن مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا روی آورند.

همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» نیز منجر به کشته‌ شدن 3 ملوان شد.

این حملات همچنین به نگرانی‌ها درمورد احتمال گسترش جنگ بین اسرائیل و حماس و ایجادی بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه دامن زد.

در حالی که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از 12 ژانویه حملات مشترکی را به چندین موضع متعلق به این گروه در یمن انجام دادند تا از از کشتیرانی دریایی محافظت و از حملات حوثی‌ها جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید