سفیر آمریکا در یمن: ایران به حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی از حوثی‌ها ادامه می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حملات مداوم حوثی‌ها به کشتی ها در دریای سرخ، استیون فاگین، سفیر آمریکا در یمن، ایران را به ادامه حمایت اطلاعاتی و تسلیحاتی از حوثی‌ها متهم کرد.

فاگین، پنج‌شنبه 24 اسفند به «العربیه» گفت: «ایران همچنان به حمایت حوثی‌ها از نظر تسلیحات، قطعات و اطلاعات برای هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری ادامه می‌دهد.»
فاگین همچنین تاکید کرد، تلاش‌های زیادی با هماهنگی سایر کشورها برای محدود کردن قاچاق سلاح از ایران به حوثی‌ها در جریان است.

حملات حوثی‌ها

سفیر آمریکا در یمن افزود: «ایالات متحده در جنگ با حوثی‌ها نیست، اما خود را ملزم به بازگردان آزادی ناوبری می‌داند» و ادامه داد: «با شرکای خود علیه حملات حوثی‌ها کار می‌کنیم.»

این مقام آمریکایی توضیح داد: «ایالات متحده به عنوان بخشی از ائتلاف، از ناوبری بین المللی از طریق عملیات نگهبان رفاه محافظت می‌کند، همچنین با استفاده از سلاح‌های متعارف پیشرفته توانایی حوثی‌ها را تضعیف می‌کند که قادر به ادامه حملات علیه کشتیرانی نباشند.»

فاگین خاطرنشان کرد، حملات متمرکز ضروری و مناسب و مطابق با قوانین بین المللی که اجرای آن بخشی از حق طبیعی واشینگتن در دفاع از خود بر اساس ماده 51 منشور ملل متحد است.

مذاکرات محرمانه با تهران

از آغاز جنگ در نوار غزه، حوثی‌ها حملاتی را علیه کشتی‌های تجاری انجام داده‌اند، تلاش‌های آمریکا ماه‌ها پیش در پشت صحنه پرده صورت گرفت تا از ایران بخواهد حوثی‌ها را برای توقف تحت فشار قرار دهد.

مقامات آمریکایی و ایرانی فاش کردند، ایالات متحده در سال جاری مذاکرات محرمانه‌ای با تهران انجام داده تا از نفوذ خود بر حوثی‌ها برای پایان دادن به حملات در دریای سرخ استفاده کند.

به گزارش «فایننشال تایمز» این مذاکرات غیرمستقیم در ماه ژانویه در عمان انجام شد و طی آن واشینگتن نگرانی‌های خود را در مورد برنامه هسته‌ای در حال توسعه ایران مطرح کرد و اولین مذاکرات بین تهران و واشینگتن در ده ماه گذشته بوده است.

بیش از 65 حمله

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 65 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند. حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر این کشور هستند.

حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد به طی کردن مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا روی آورند.

همچنین منجر به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» شد که مملو از مواد خطرناک بود. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی هشدار دادند. یکی از حملات منجره به کشته شدن سه ملوان در حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» شد.

این حملات همچنین به نگرانی‌ها درمورد احتمال گسترش جنگ بین اسرائیل و حماس و ایجادی بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه دامن زد.

در حالی که نیروهای آمریکایی و بریتانیایی از 12 ژانویه حملات مشترکی را به چندین موضع متعلق به این گروه در یمن انجام دادند تا از از کشتیرانی دریایی محافظت و از حملات حوثی‌ها جلوگیری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید