رئیس جمهوری مصر مجددا درباره عملیات نظامی اسرائیل در رفح هشدار داد

السیسی: اقدامات اسرائیل جان بیش از یک و نیم میلیون آواره‌ای را تهدید می‌کند که به موجب قوانین بین‌المللی نسبت به محافظت از آنها مسئول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر بر دستیابی به آتش‌بس فوری در غزه و پایان دادن به اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در این‌ باریکه تاکید کرد.

السیسی، چهارشنبه 23 اسفند، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مارک روته، نخست‌وزیر هلند، تاکید کرد که قاهره طرح اسرائیل برای انجام عملیات نظامی در رفح فلسطین را نمی‌پذیرد و گفت که اسرائیل سازمان‌های امدادی در نوار غزه که با تمام هنجارها و ارزش‌های انسانی ناسازگار است را هدف قرار می‌دهد.

رئیس جمهوری مصر با تاکید بر اینکه گفت‌وگوهای دوجانبه بر وضعیت منطقه به ویژه جنگ در نوار غزه متمرکز بوده است، در این زمینه از نخست‌وزیر هلند خواست تا در پیشبرد تلاش‌ها برای پایان دادن به فاجعه انسانی در غزه و کاستن از تنش‌ها در مناطق مختلف منطقه ایفای نقش کند.

او همچنین با بیان اینکه آنچه مقامات اشغالگر علیه غیرنظامیان در نوار غزه انجام می‌دهند، نقض شدید قوانین و حقوق انسانی بین‌المللی است، تاکید کرد که قاهره بارها نسبت به برنامه‌های اسرائیل برای ناممکن کردن زندگی در نوار غزه هشدار داده است.

السیسی در ادامه این نشست دوجانبه افزود که اقدامات اسرائیل جان بیش از یک و نیم میلیون آواره‌ای را تهدید می‌کند که به موجب قوانین بین‌المللی نسبت به محافظت از آنها مسئول است.

وی همچنین گفت: «بر همگان پوشیده نیست که آنچه در غزه در برابر دیدگان جهانیان اتفاق می‌افتد در کرانه باختری با سیاستی مطابقت دارد که زندگی فلسطینی‌ها را چه از طریق ایجاد خشونت شهرک‌نشین‌ها و چه از طریق تخریب و اخراج و یورش نظامی و مصادره اراضی شهرهای کرانه باختری، افزون بر شهرک‌سازی و تداوم اشغال سرزمین فلسطین مختل می‌کند.

رئیس جمهوری مصر تاکید کرد که درد و رنج چند دهه‌ای ملت فلسطین در کل اراضی اشغالی جز با به رسمیت شناختن کشور فلسطین، اعطای عضویت کامل به آن در سازمان ملل و تلاش برای اجرای راه حل دو کشوری متوقف نخواهد شد.

وی همچنین اذعان کرد که تعلل در حل این مساله منطقه و حتی کل جهان را در معرض خطراتی قرار خواهد داد.

در خصوص روابط دوجانبه، السیسی تایید کرد که گفت‌وگو با نخست‌وزیر هلند نشان‌دهنده اجماع بر اهمیت مصر به عنوان شریک قابل‌اعتماد اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن در زمینه‌های مختلف منافع مشترک، از جمله مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و تروریسم و حمایت از دستیابی به امنیت و ثبات در منطقه است به گونه‌ای که منافع مصر و اروپا را تامین می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید