بیانیه آمریکا، کشورهای عربی و اروپایی درباره کمک‌رسانی به غزه

بیانیه مشترک: برای رساندن کمک‌‌ها به غزه جایگزینی برای مسیر زمینی وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، قبرس، امارات متحده عربی، بریتانیا، قطر و اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند که هیچ جایگزینی برای مسیرهای زمینی از طریق مصر و اردن و گذرگاه‌های مرزی اسرائیل برای ارسال کمک‌های بشردوستانه فراوان به غزه وجود ندارد.

در این بیانیه‌ که روز پنج‌شنبه توسط وزارت خارجه آمریکا در خصوص رایزنی‌های وزیران برای ایجاد یک کریدور دریایی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه منتشر شد، آمده است که گشایش بندر اشدود اسرائیل به روی کمک‌های بشردوستانه، یک مکمل مهم برای کریدور دریایی که برای ایجاد آن تلاش می‌شود، خواهد بود.

بر اساس این بیانیه، مقامات ارشد کشورها در مورد امکان ایجاد یک صندوق مشترک برای حمایت مالی از کریدور دریایی که قرار است برای ارسال کمک‌ها به غزه ایجاد شود، گفت‌وگو خواهند کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «وزیران تاکید کردند که کریدور دریایی می‌تواند و باید بخشی از تلاش‌های مستمر برای افزایش جریان کمک‌های بشردوستانه و کالاهای تجاری به غزه از تمام مسیرهای ممکن از جمله مسیرهای زمینی و بارریزی هوایی کمک‌ها باشد.»

در این بیانیه بر لزوم بازگشایی گذرگاه‌های بیشتر از سوی اسرائیل برای وارد کردن کمک‌های بیشتر به غزه، از جمله شمال نوار غزه، تاکید شده است.

با افزایش فشار بین‌المللی برای مقابله با مشکل روزافزون گرسنگی در نوار محاصره شده غزه، دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل روز چهارشنبه گفت که تل‌آویو سعی خواهد کرد که غزه از چندین گذرگاه «غرق» در کمک‌های بشردوستانه شود.

با گذشت بیش از پنج ماه از آغاز جنگ در نوار غزه، آژانس‌های امدادی به طور مستمر نسبت به قرار گرفتن جمعیت 2.3 میلیونی ساکن در این باریکه در معرض خطر روزافزون قحطی هشدار داده و خواستار افزایش ورود مواد غذایی به میزان قابل توجهی به غزه شدند و اسرائیل را متهم کردند که برای تضمین رسیدن کمک‌های مورد نیاز به نوار غزه تلاش کافی نکرده است.

در حالی که اسرائیل مدعی است محدودیتی بر میزان کمک‌هایی که به غزه وارد می‌شود، اعمال نمی‌کند.

اسرائیل همچنین سازمان و آژانس‌های امدادی را مقصر تاخیر در ورود کمک‌ها به غزه دانست.

هاگاری در جمع خبرنگاران خارجی گفت:«در تلاش هستیم تا غزه را غرق در کمک‌های بشردوستانه کنیم.»

پیشتر ارتش اسرائیل در روز چهارشنبه اعلام کرده بود که شش کامیون مملو از مواد غذایی از سوی برنامه جهانی غذا از گذرگاهی در حصار امنیتی موسوم به «گذرگاه 96» وارد بخش شمالی نوار غزه، مکانی که بحران گرسنگی در آن شدید است، شدند.

هاگاری در ادامه گفت که رساندن غذا و آذوقه به غزه تنها بخشی از مشکل است و باید برای حل مشکل نحوه توزیع عادلانه و مؤثر آن برای کسانی که بیشتر به آن نیاز دارند، اقدامات بیشتری انجام شود.

او گفت: «مشکل در غزه، مشکل توزیع است.»

اسرائیل بیشتر کمک‌هایی که از گذرگاه «کرم ابو سالم» به غزه می‌رسد را پیش از ورود به شهر رفح، در جنوب نوار غزه بازرسی می‌کند.

در حالی که سازمان‌های امدادی برای توزیع کمک‌ها در میان آوارگان فلسطینی تلاش می‌کنند، درخواست‌ قدرت‌های جهانی، از جمله ایالات متحده و اتحادیه اروپا، برای باز کردن گذرگاه‌های مرزی بیشتر همچنان در حال افزایش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size