بنی گانتز: شورای جنگ اسرائیل درباره آغاز عملیات نظامی در رفح متحد است

«اکسیوس» به نقل از سه مقام آمریکایی: هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح ترجیحا بروز دگرگونی بزرگ در سیاست آمریکا در قبال اسرائیل را به‌دنبال خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنی گانتز، عضو شورای جنگ اسرائیل، چهارشنبه 23 اسفند اعلام کرد که این شورا در ارتباط با«آغاز عملیات نظامی در رفح، متحد است.»

گانتز گفت که این واقعیت که «چالش‌هایی مربوط به عملکرد دولت اسرائیل وجود دارد» را نمی‌توان نادیده گرفت.

از سویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز گذشته با اعلام این که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا از هیچ عملیات نظامی اسرائیل در رفح که از غیرنظامیان محافظت نکند، حمایت نخواهد کرد، افزود که کاخ سفید هنوز برنامه‌ اجرایی قابل اعتمادی را در این رابطه، مشاهده نکرده است.

«حمله به رفح راه رسیدن به صلح نیست»

طبق گفته سالیوان، بایدن براین باور است که راه رسیدن به صلح و ثبات در منطقه، «حمله به رفح با جمعیت 1.3 میلیونی بدون وجود برنامه‌ای قابل اعتماد برای تعامل با اهالی این شهر نیست.

گانتز در سفر هفته گذشته خود به ایالات متحده کوشید به دولت آمریکا اطمینان دهد که اسرائیل بدون تخلیه اهالی غیرنظامی رفح، وارد این شهر نخواهد شد.

به گفته یک مقام ارشد اسرائیلی، گانتز تاکید کرد که اسرائیل، راه‌هایی برای انجام این کار دارد، اما او همچنین متوجه شد که کاخ سفید به تضمین‌های قبلی که از نتانیاهو، در این زمینه دریافت کرده بود، باور ندارد.

سفر گانتز به آمریکا، خشم نخست وزیر اسرائیل را برانگیخت تا حدی که به سفارت اسرائیل در واشینگتن دستور داد از مشارکت در ملاقات‌های گانتز یا دادن هرگونه تسهیلات به او اجتناب کند.

فشارهای فزاینده داخلی بر نتانیاهو

گانتز رقیب سیاسی نتانیاهو است که اکنون با افزایش مطالبات برای برگزاری انتخابات زودهنگام، در معرض فشارهای فزاینده داخلی قرار گرفته است.

وب‌سایت آمریکایی «اکسیوس» سه‌شنبه به نقل از سه مقام آمریکایی نوشت که هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح ترجیحا بروز دگرگونی بزرگ در سیاست آمریکا در قبال اسرائیل را به‌دنبال خواهد داشت.

به گفته این مقامات که هویت آنها فاش نشد، بایدن و نتانیاهو در روزهای اخیر «خط قرمزهای» متضادی را در مورد جنگ غزه ترسیم کرده‌اند که در صورت تهاجم اسرائیل به رفح طی چند هفته آینده، می‌تواند آنها را در مسیر تصادم قرار دهد.

به نظر این مقامات، هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح ترجیحا به تغییری عمده در سیاست آمریکا، شامل توقف دفاع از اسرائیل در سازمان ملل و اعمال محدودیت‌هایی برای استفاده از تسلیحات آمریکایی توسط ارتش اسرائیل در غزه خواهد انجامید..

از 15 فوریه تاکنون هیچ گفت‌وگویی میان بایدن و نتانیاهو صورت نگرفته است. به گفته کاخ سفید، بایدن در آخرین تماسش با نخست‌وزیر اسرائیل، ضمن ابراز نگرانی نسبت عملیات احتمالی در رفح، از نتانیاهو خواست تا طرحی معتبر و قابل اجرا برای حفاظت از غیرنظامیان این شهر را ارائه دهد.

طبق گفته یک مقام آمریکایی، عملیات اسرائیل در رفح احتمالاً منجر به موافقت آمریکا با صدور قطعنامه شورای امنیت در مورد آتش‌بس فوری در غزه خواهد شد.

ایالات متحده از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، 3 بار از حق وتو علیه قطعنامه‌های ارائه‌شده به شورای امنیت استفاده کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید