برگزاری«اجلاس امنیتی» عراق و ترکیه با اولویت بررسی پرونده حزب کارگران کُردستان

هیئتی از ترکیه‌ پنج‌شنبه 24 اسفند برای گفت‌وگو در مورد مسائل امنیتی، همکاری نظامی و پرونده انرژی به بغداد سفر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ترکیه، چهارشنبه 23 اسفند اعلام کرد که مقامات ارشد ترکیه و عراق فردا پنج‌شنبه در بغداد دیدار خواهند کرد تا علاوه بر امور امنیتی و دفاعی، همکاری در زمینه انرژی را نیز بررسی کنند.

روابط فی‌مابین دو کشور همسایه در سال‌های اخیر متشنج شده است، چرا که آنکارا عملیات برون‌مرزی خود را علیه شبه‌نظامیان حزب کارگران کُردستان مستقر در مناطق کوهستانی شمال عراق تشدید کرده است.

کشور عراق در مورد حملات ترکیه اذعان کرد که این عملیات‌ها حاکمیت این کشور را نقض می‌کند، اما آنکارا در پاسخ گفت باید از خود محافظت کند و نسبت به هر گونه حمله جدیدی هشدار داد.

دو طرف همچنین در مورد از سرگیری صادرات نفت از طریق خط لوله نفت خام که از عراق و ترکیه امتداد می‌یابد و آنکارا می‌گوید آماده بهره‌برداری است، اختلاف نظر دارند، اما بغداد هنوز عملیات خود را از سر نگرفته است.

انجو کوچالی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی در آنکارا گفت:«هاکان فیدان، وزیر خارجه، یاشار گولر، وزیر دفاع و ابراهیم کالین، رئیس سرویس اطلاعات ترکیه در یک «اجلاس امنیتی» با همتایان خود در بغداد گفت‌وگو خواهند کرد».

کوچالی در ادامه گفت:«ایجاد تفاهم مشترک در مبارزه با تروریسم و گام‌های مشخصی که در این زمینه می‌توان برداشت، روی میز مذاکره خواهد بود. معرفی پ.ک.ک از سوی مقامات عراقی به عنوان یک تهدید امنیتی مشترک، نشانه‌ای از این تمایل است. مبارزه با «PKK» در عراق در حال افزایش است و ما از آن استقبال می کنیم».

حزب ممنوعه کارگران کُردستان که توسط ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به عنوان یک گروه تروریستی تلقی می‌شود، قیام مسلحانه خود را در سال 1984 علیه دولت ترکیه آغاز کرد و تاکنون بیش از 40000 نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، در ادامه افزود: «از سرگیری جریان نفت از خط لوله میان عراق و ترکیه در این دیدارها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت».

پس از صدور حکمی در یک پرونده داوری که توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی صادر شد، ترکیه به دلیل صادرات غیرمجاز نفت از عراق بین سال‌های 2014 تا 2018 به بغداد غرامت پرداخت کرد.

بعد از آن آنکارا کار تعمیر و نگهداری این خط لوله را آغاز کرد که حدود 0.5 درصد از عرضه جهانی نفت خام را تامین می‌کند. دو کشور همچنین توافق کردند تا زمانی که به نبرد حقوقی بر سر احکام داوری ادامه می‌دهند، منتظر بمانند تا ارزیابی و تعمیر و نگهداری خط لوله برای از سرگیری جریان‌ها تکمیل شود.

کوچالی همچنین گفت: «از همه طرف‌ها در عراق می‌خواهیم در چارچوب گفت‌وگو و تفاهم متقابل به توافق برسند و جریان [صادرات نفت خام] از طریق این خط لوله هر چه سریع‌تر از سر گرفته شود».

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در پایان اظهارات خود گفت:«مقامات دو کشور همچنین قرار است در مورد همکاری در بخش گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر و همچنین سفر برنامه‌ریزی شده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به بغداد که پیش‌بینی می‌شود در بهار آینده انجام شود، گفت‌وگو کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید