مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا از ربوده شدن یک کشتی در سواحل سومالی خبر داد

مرکز امنیت دریانوردی بریتانیا «آمبری»: چند نفر در آب‌های شرق سومالی بر بالای یک کشتی باری با پرچم بنگلادش رفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا، سه‌شنبه 22 اسفند، اعلام کرد گزارشی دریافت کرده است مبنی بر این‌که چند نفر از یک کشتی‌ در سواحل سومالی بالا رفته و کنترل آن را به‌دست گرفته‌اند.

این مرکز در بیانیه‌ای با بیان این‌که «این افراد غیرمجاز اکنون کشتی را در کنترل دارند»، افزود: افرادی که بر عرشه این کشتی بالا رفته‌اند با دو قایق، یکی کوچک و دیگری بزرگ به آن نزدیک شده بودند.

مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا، ساعات اولیه سه‌شنبه، اعلام کرد که گزارشی درباره یک حادثه در 600 مایل دریایی شرق موگادیشو، سومالی دریافت کرده است و مقامات در حال بررسی این حادثه هستند.

این مرکز در بیانیه‌ای در حساب رسمی خود در پلتفرم «ایکس» افزود که مقامات در حال بررسی این گزارش هستند.

مرکز عملیات تجارت دریای بریتانیا در ادامه پیام خود از کشتی‌ها خواست تا با احتیاط حرکت کنند و هر گونه فعالیت مشکوکی را به آن‌ها اطلاع دهند.

حوادث دریایی ادامه‌دار

در همین راستا، شرکت امنیتی بریتانیایی «آمبری» به طور جداگانه اعلام کرد که چند نفر در شرق سومالی بر بالای یک کشتی باری با پرچم بنگلادش رفتند.

در بیانیه‌ آمبری همچنین آمده است: «به کشتی‌های تجاری توصیه می‌شود از این مکان دوری کنند، چرا که این یک حادثه ادامه‌دار ارزیابی شده و عاملان آن تلاش می‌کنند کنترل کشتی‌های باری را به دست بگیرند».

از دیگر سو، ارتش آمریکا، ساعات اولیه سه‌شنبه تایید کرد که حوثی‌ها یک کشتی آمریکایی را در دریای سرخ هدف قرار دادند، اما ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که کشتی «پینوکیو» که از آن به عنوان یک کشتی تجاری یاد می‌کند، آسیبی ندیده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیچ آسیبی به کشتی وارد نشده است. در این بیانیه آمده است که شبه‌نظامیان حوثی دو موشک بالستیک ضد‌کشتی به سمت کشتی «پینوکیو» شلیک کردند.

حملات به پایگاه‌های حوثی‌ها

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین افزود که روز گذشته 6 حمله علیه پایگاه‌های شبه‌نظامیان حوثی در مناطق مختلف یمن انجام داده است.
طبق گزارش فرماندهی «سنتکام» در حملات دیروز مشترک آمریکا و بریتانیا یک قایق حوثی‌ها و 18 موشک ضدکشتی آنها در مناطق تحت کنترل این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در یمن منهدم شد.

سنتکام افزود: «سلاح‌های حوثی که در حمله دیروز منهدم شد، تهدیدی برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نظامی نیروی دریایی آمریکا در منطقه است».

فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید کرد که «حمله به پایگاه‌های حوثی‌ها برای حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری انجام می‌شود.»

از سوی دیگر یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، اعلام کرد که «کشتی آمریکایی پینوکیو» در دریای سرخ با دو موشک هدف قرار گرفت.

این در حالی است که پایگاه‌های اطلاعات عمومی متعلق به سازمان بین المللی دریانوردی که توسط سازمان ملل اداره می‌شود نشان می‌دهد «پینوکیو» یک کشتی با محموله کانتینری و پرچم لیبریا متعلق به شرکت (او.ام.ام.ای.آر 5) است که در سنگاپور ثبت شده است.

سخنگوی حوثی‌ها در یک پیام تلویزیونی تاکید کرد که نیروهای مسلح یمن در ماه رمضان حملات خود به کشتی‌ها را بیشتر خواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید