تلاش مصر برای برقراری آتش‌بس موقت در غزه در اولین هفته ماه رمضان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع العربیه، دوشنبه 21 اسفند گزارش دادند که قاهره تماس‌های گسترده‌ای را برای دستیابی به یک وقفه آتش‌بس در غزه در هفته اول ماه رمضان آغاز کرده است.

این منبع افزود، طرف مصری برای رایزنی‌های بیشتر برای ایجاد وقفه با طرف‌های مختلف دوباره ارتباط برقرار کرده است.

ورود کمک‌ها به غزه

این منبع همچنین فاش کرد که قاهره تماس‌های خود را با میانجی‌ها و طرف‌های آمریکایی و اسرائیلی تشدید کرده است تا کمک‌های غذایی و دارویی بدون محدودیت در آغاز ماه رمضان با سرعت بیشتری وارد نوار غزه شود.

به گفته این منبع، مصر از مقامات آمریکایی خواست با اسرائیل درباره ضرورت ورود کمک‌های بشردوستان بدون هیچ قید و محدودیتی از گذرگاه زمینی رفح به غزه گفت‌وگو کنند.

قاهره همچنین از تل‌آویو خواست هرگونه عملیات نظامی در روز اول ماه رمضان و هدف قرار گرفتن غیرنظامیان را برای احترام به حرمت این ماه متوقف کند.

روز گذشته حسام بدران، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس اعلام کرد که هیچ تاریخی برای بازگشت هیئت مذاکره کنندگان این جنبش به پایتخت مصر برای از سرگیری مذاکرات آتش‌بس تعیین نشده است.

بدران خاطرنشان کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از پاسخگویی به خواسته‌های مربوط به نیازهای اساسی غزه خودداری می‌کند.

در همین حال، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، با اشاره به اینکه اسرائیل هیچ تعهدی برای بازگشت آوارگان به مناطق خود در غزه نداده است، گفت:«اسرائیل می‌خواهد بازداشت‌شدگان آزاد شوند و سپس جنگ را از سر بگیرد و این غیرقابل قبول است».

هیئت حماس در 7 مارس پس از گفت‌وگوهایی که برای روزها بدون دستیابی به پیشرفت ادامه داشت، قاهره را ترک کرد.

این در حالی است که دو طرف اسرائیلی و حماس یک دیگر را برای متوقف شدن مذاکرات سرزنش کردند.

مصر، ایالات متحده و قطر از ژانویه گذشته برای برقراری آتش‌بس میان حماس و اسرائیل میانجیگری می‌کنند. این سه کشور امیدوار بودند که در آغاز ماه رمضان به آتش‌بس دست یابند و مبادله اسرا و زندانیان بین طرفین فلسطینی و اسرائیلی انجام شود.

جنبش حماس خواستار برقراری آتش بس دائم، بازگشت آوارگان از جنوب به شمال غزه و ارائه کمک‌ها بیشتر و خروج کامل اسرائیل از نوار غزه شده است.

از سوی دیگر اسرائیل ضمن مخالفت با آتش بس دائم در غزه، خواستار تحویل اکثر اسرا و ارائه فهرستی واضح از اسامی افراد زنده توسط حماس شد، که حماس با توجه به توزیع تعداد زیادی از آنها بین جناح‌های مختلف فلسطینی این کار را غیرممکن می‌داند.

برغم کاهش امیدها برای دستیابی به آتش بس که گذر مسالمت آمیز ماه رمضان و امکان مبادله تعدادی از 134 اسیر اسرائیلی در نوار غزه با زندانیان فلسطینی را تضمین می‌کرد ، مصر همچنان برای رسیدن به یک وقفه در اول ماه رمضان می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید