پشتیبانی سریع سودان: در ماه رمضان به آتش‌بس پایبندیم اما در صورت حمله پاسخ خواهیم داد

دستیار فرمانده کل ارتش سودان: جز با اجرای توافق جده هیچ آتش‌بسی در ماه رمضان با نیروهای پشتیبانی سریع برقرار نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از تصویب طرحی در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای برقراری آتش‌بس در ماه رمضان در سودان، محمد مختار النور، مشاور حقوقی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان، دوشنبه 21 اسفند تاکید کرد که نیروهای پشتیبانی به آتش بس در ماه رمضان پایبند هستند، اما اگر مورد حمله قرار گیرند، پاسخ خواهند داد.

خبرگزاری «العالم العربی» به نقل از النور گزارش داد که نیروهای پشتیبانی سریع سودان به فرماندهی محمد حمدان دقلو، «حمیدتی» برای هر گونه گفت‌وگو بین همه طرف‌ها، اعم از بین‌المللی یا منطقه‌ای، به عنوان بخشی از روند برقراری آتش‌بس در ماه رمضان آمادگی دارند.

مشاور حقوقی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در ادامه افزود: «ما انتظار نداریم که آن‌ها (نیروهای ارتش) نقش مثبتی در مورد روند صلح یا آتش‌بس داشته باشند، چرا که به تمام آتش‌بس‌هایی که از قبل امضا کردیم، پایبند نبودند.»

وی همچنین ادامه داد: «ما به نوبه خود از قطعنامه سازمان ملل مبنی بر درخواست از دو طرف برای برقراری آتش‌بس در ماه مبارک رمضان استقبال کردیم و به احترام این ماه و با توجه به حرمت خون مسلمانان، از این قطعنامه استقبال کردیم، و موضع ما در قبال روند صلح و مردم خود قاطع است.»

ادامه درگیری‌ها در خارطوم

به‌رغم این اما خبرنگار «العربیه» دوشنبه 21 اسفند گزارش داد که درگیری‌ها میان نیروهای ارتش و پشتیبانی سریع سودان به همان شدت قبلی در اولین روز ماه رمضان ادامه دارد و ستون‌های دود در ادامه درگیری‌ها در مناطق مختلف خارطوم، پایتخت سودان، به آسمان برخاسته و در واقع هیچ‌گونه آتش‌بسی به مورد اجرا گذاشته نشده است.

«در ماه رمضان آتش‌بس وجود ندارد»

از سویی شورای حاکمیت سودان، روز یکشنبه، از طریق یاسر العطا، دستیار فرمانده کل ارتش، اعلام کرد که هیچ آتش‌بسی در ماه رمضان برقرار نخواهد شد مگر اینکه نیروهای پشتیبانی سریع توافقنامه جده را که ماه مه گذشته امضا شد، اجرا کنند.

صفحه «فیس‌بوک» نیروهای مسلح سودان به فرماندهی عبدالفتاح البرهان نیز به نقل از شورای حاکمیت گفت که دولت در یک مورد برای توقف جنگ مذاکره خواهد کرد، و آن زمانی است که شورشیان به اجرای نتایج اعلام شده در بیانیه جده متعهد شوند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای برقراری آتش‌بس در سودان در ماه رمضان تصویب کرد که 14 کشور از پیش‌نویس ارائه شده توسط بریتانیا حمایت کردند. روسیه اما از رای‌ دادن در این‌باره امتناع کرد.

استقبال از قطعنامه سازمان ملل

به‌دنبال صدور این قطعنامه چندین طرف سودانی از جمله «تقدم» از این تصمیم استقبال کردند و آن را «گامی مهم در جهت دستیابی به آتش‌بس و آغاز روند صلح» دانستند.

شایان ذکر است که نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان در 11 مه 2023 طی مذاکراتی که در شهر جده سعودی برگزار شد، بر خروج نیروهای پشتیبانی سریع از منازل مسکونی، تاسیسات عمومی و اماکن غیر‌نظامی شهروندان، علاوه بر خروج آن‌ها از ایالت‌های الجزیره و سنار و همچنین از نیالا، الجنینه، زالنجی و الضعی، توافق کردند.

این طرف‌های متخاصم سودانی همچنین توافق کردند به تخلفاتی که در چندین ایالت از جمله دارفور، الجزیره، سنار، نیل الابیض، کردفان جنوبی و غربی رخ داده است، پایان دهند.

بنا بر آمارهای سازمان ملل متحد، جنگ میان دو نیروی نظامی بزرگ سودان در سایه ادامه خشونت و گرسنگی به آواره شدن هشت میلیون نفر منجر شده است.

نزدیک به 25 میلیون نفر نزدیک به نیمی از جمعیت سودان بر اثر تداوم جنگ در وضعیتی ناگوار قرار گرفته و به کمک‌های فوری نیاز دارند و 18 میلیون نفر در معرض خطر قحطی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید