هشدار خزانه‌داری آمریکا به لبنان نسبت به سوءاستفاده حماس از «اقتصاد پول نقد»

در دیدارهای مسئول دفتر تامین مالی تروریسم و تخلفات مالی خزانه‌داری آمریکا با مقامات لبنانی، گفت‌وگوها بر جابجایی وجوه مالی حماس از طریق لبنان و منابع مالی حزب‌الله از ایران به لبنان و سپس به دیگر نقاط منطقه متمرکز بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با افزایش نگرانی‌های محافل بین‌المللی دست‌اندرکار از تبدیل لبنان به کانون عمده «پول‌شویی» و ارسال این پول‌ها برای طرف‌های «مشکوک» ناشی از سریان اقتصاد کاش (نقدی/ پول نقد)، هیئتی از سوی خزانه‌داری آمریکا به ریاست جسی بیکر، معاون دستیار وزیر در امور آسیا و خاورمیانه در دفتر تامین مالی تروریسم و تخلفات مالی، ظرف چند روز گذشته راهی لبنان شد.

در دیدارهای بیکر با مقامات لبنانی، گفت‌وگوها بر جابجایی وجوه مالی حماس از طریق لبنان و منابع مالی حزب‌الله از ایران به لبنان و سپس به دیگر نقاط منطقه متمرکز بود و او بر لزوم بررسی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از این تراکنش‌ها تاکید داشت.

هشدار مقام آمریکایی

به گفته یک منبع آگاه به «العربیه»، این مقام آمریکایی در تشریح خطرات «اقتصاد نقدی» به بخشنامه 165 اشاره داشت که اجازه می‌دهد حساب‌های بانکی جدید با دلار نقد، افتتاح شود، هشدار داد که این بخشنامه (که پس از سال 2019 اجرایی شد)، احتمالا به گذرگاهی اساسی برای «پولشویی» تبدیل شود.

به گفته این منبع، بیکر ضمن اصرار بر انتقال این پیام به کسانی که با آنها ملاقات کرد، پیام دیگری را نیز با این محتوا انتقال داد که کارشکنی در قانون تغییر ساختار بانک‌ها عملا به معنای عدم وجود بانک‌ها در لبنان است که مشوقی برای «اقتصاد نقدی»خواهد بود.

این منبع همچنین خاطرنشان کرد: «بیکر بر اساس اطلاعات وزارت خزانه‌داری آمریکا نسبت به بهره‌برداری حماس از اقتصاد نقدی برای انتقال پول هشدار داد و تمایل کشورش را برای اجرای قوانین مربوط به مبارزه با جرایم مالی در لبنان ابراز کرد.»

اگرچه سفر بیکر اولین سفر از این دست نیست و در چارچوب بازدیدهای قبلی مقامات آمریکایی برای هشدار نسبت به خطرات رشد اقتصاد نقدی قرار دارد اما به نظر می‌رسد که بانک مرکزی لبنان از این سفر و اهداف آن اطلاع داشت و پیشاپیش کارگروهی برای سندیکای صرافان با هدف آموزش قوانین مبارزه با پولشویی برگزار کرد.

از سویی مجد المصری، رئیس سندیکای صرافان، به «العربیه» توضیح داد که «جلسه آموزشی این کارگروه پیش از ظهر پنج‌شنبه گذشته (همزمان با ورود بیکر به لبنان)در بانک لبنان برگزار شد.

اپلیکیشن ویژه

المصری همچنین فاش کرد: «سندیکا به زودی اپلیکیشنی را برای صرافی‌ها راه‌اندازی می‌کند که فهرستی از اسامی افراد و نهادهای زیرسئوال را شامل می‌شود تا جلوی تعامل با آنها گرفته شود و در صورت تخلف از این امر، اموال متخلفین بلوکه شده و مراتب به ستاد تحقیقات بانک مرکزی اطلاع داده خواهد شد».

محیط مناسب برای پولشویی

یک منبع ارشد بانکی نیز در اظهاراتی به «العربیه» گفت: «اقتصاد کاش، محیط مناسبی را برای عملیات پولشویی فراهم می‌سازد. بازگشت به مسیر درست و احیای اعتماد سپرده‌گذاران جز با احیای بخش بانکی از طریق تصویب قانون تجدید ساختار بانکها و اجرای قانون« کنترل سرمایه» ممکن نیست.»

نتیجه رضایت‌بخش برای لبنان

از سوی دیگر دکتر نسیب گابریل، کارشناس اقتصادی و بانکی در گفت‌وگو با «العربیه»، ضمن تشریح افزایش نگرانی آمریکا از تبدیل اقتصاد لبنان به «اقتصاد نقدی» گفت: «گروه اقدام مالی برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی، 3 ماه پیش در گزارش خود آورد که لبنان از 40 توصیه این گروه به 34 توصیه عمل کرده که نتیجه رضایت بخشی است و مانع گنجانده‌شدن نام لبنان در لیست نظارت می‌شود».

لبنان از سال 2019 بحران اقتصادی بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند که ناشی از ممانعت بانک‌ها از پرداخت سپرده‌ها به سپرده‌گذاران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید