دبیرکل سازمان ملل: به‌رغم آغاز ماه رمضان بمباران و کشتار در غزه همچنان ادامه دارد

گوترش خواستار توقف جنگ و کمک‌رسانی فوری به ساکنان غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه 21 اسفند، با ابراز تاسف از ادامه «بمباران و خونریزی» با وجود آغاز ماه رمضان، خواستار آن شد که به «روح معنوی ماه رمضان» و آتش‌بس در نوار غزه احترام گذاشته شود.

گوترش در حساب رسمی خود در پلتفرم «ایکس» نوشت: «به‌رغم آغاز ماه رمضان، کشتار، بمباران و خونریزی در غزه ادامه دارد»، او همچنین خواستار «بر زمین گذاشتن سلاح‌ها و رفع همه موانع برای اطمینان از ارائه کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش با سرعت و مقدار لازم شد.»

کمک‌های بشردوستانه ناکافی

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفت: کمک‌های حیاتی در صورت رسیدن به نوار غزه به مقدار ناچیز و ناکافی است. وی افزود: «تهدید اسرائیل برای حمله به شهر رفح می‌تواند مردم نوار غزه را به چرخه عمیق‌تری از آتش جنگ و خونریزی بکشاند.

وی همچنین خواستار آن شد که «به نام روح رحمت در ماه رمضان» همه گروگان‌ها فورا آزاد شوند.

آنتونیو گوترش با بیان این‌که «زمان صلح فرا رسیده است» و گفت از همه رهبران سیاسی، مذهبی و جامعه در همه جا می‌خواهد تا هر کاری که ممکن است را در این دوره «زمانی برای شفقت، اقدام و صلح» انجام دهند.

فلسطینی‌ها در فضایی آکنده از ناامیدی و افسردگی و در میانه تدابیر شدید امنیتی اسرائیل و کابوس جنگ و گرسنگی در غزه، در حالی که مذاکرات با هدف دستیابی به آتش‌بس با شکست مواجه شده است، به استقبال ماه رمضان رفته‌اند.

در میان ویرانه‌های نوار تحت محاصره غزه، جایی که نیمی از جمعیت 2.3 میلیون نفری آوارگان در شهر جنوبی رفح جمع شده‌اند، بسیاری از آن‌ها در چادرهای پلاستیکی زندگی می‌کنند و با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند و حال و هوای تیره و تاری بر آنها سایه افکنده است.

تشدید قحطی

ماه رمضان در نوار غزه در حالی فرا رسیده که ساکنان آن «با افزایش گرسنگی شدید، ادامه کوچ اجباری، ترس و اضطراب، و تهدیدهای عملیات نظامی علیه رفح» مواجه هستند.

آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا)، روز یکشنبه، بار دیگر تاکید کرد که قحطی و گرسنگی همه جا در این باریکه فلسطینی تشدید شده و افزود که وضعیت در شمال غزه با رد کردن درخواست‌های مکرر برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به طور زمینی به این باریکه، در وضعیتی نگران‌کننده است.

شایان ذکر است که حدود 300 هزار فلسطینی در شمال نوار غزه حدود یک ماه است که به‌رغم فراخوان‌ها و هشدارهای بین‌المللی در پی ممانعت اسرائیل از ورود کامیون‌های امدادی سازمان ملل به شمال این باریکه از دسترسی به کمک‌های بشردوستانه محروم مانده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید