در اولین شب ماه رمضان در مسجد الاقصی چه گذشت؟

نیروهای پلیس اسرائیل از ورود صدها نمازگزار که قصد ورود به مسجد الاقصی را داشتند، جلوگیری کرد و تنها به افراد بالای 40 سال و زنان اجازه ورود داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در اولین شب ماه رمضان و در بحبوحه ادامه جنگ خونین در نوار غزه، پلیس اسرائیل عصر یکشنبه 20 اسفند از ورود صدها نمازگزار فلسطینی به مسجد الاقصی ممانعت کرد و تعدادی از آنان را مورد ضرب و شتم قرار داد.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، به نقل از شاهدان عینی، نیروهای پلیس اسرائیل از ورود صدها نمازگزار که قصد ورود به مسجد الاقصی را داشتند، جلوگیری کرد و تنها به افراد بالای 40 سال و زنان اجازه ورود داد.

طبق این گزارش نیروهای اسرائیلی همچنین به نمازگزاران حمله کرد و مانع ورود آنها به «دروازه مجلس» که یکی از درهای ورودی مسجد الاقصی است، شد.

این تحولات جدید در مسجد الاقصی پس از تشدید تنش در کرانه باختری و اورشلیم در پس‌زمینه جنگ اسرائیل علیه غزه رخ داده است.

از 7 اکتبر سال گذشته تاکنون بیش از 31 هزار فلسطینی در غزه و دیگر مناطق اشغالی کشته شده‌اند.

مسجد الاقصی در شهر قدیمی قدس یکی از مقدس‌ترین مکان‌های جهان برای مسلمانان، مدت‌هاست که نقطه عطف خشونت‌های احتمالی، به‌ویژه در تعطیلات مذهبی بوده است.

با ادامه جنگ در غزه، اسرائیل اعلام کرد به دلایل امنیتی ممکن است در ماه رمضان برای نمازخواندن افراد در صحن مسجد الاقصی محدودیت‌هایی ایجاد کند.

در بیانیه‌ای که هفته گذشته از سوی دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل منتشر شد، آمده است که تعدادی از نمازگزاران در هفته اول ماه مبارک رمضان، مانند سال‌های گذشته بود، اجازه ورود به میدان مسجد الاقصی را خواهند داشت.

در حالی که فلسطینی‌ها از اعمال چنین محدودیت‌هایی برای رسیدن به داخل الاقصی خودداری می‌کنند.

مسجد الاقصی کجاست؟

مسجد الاقصی در قلب شهر قدیم قدس بر روی تپه‌ای قرار دارد که مسلمانان آن را «حرم قدسی شریف» می‌نامند.

از سویی یهودیان اسرائیل آنجا را کوه معبد می‌نامند.

مسجد الاقصی اولین قبله از دو قبله مسلمان است و سوم مکان مقدس پس از مکه و مدینه به شمار می‌رود.

یکی از دیوارهای مسجد الاقصی با دیوار غربی که یهودیان آن را مکانی مقدس برای عبادت خود می‌دانند، هم مرز است.

یهودی‌ها معتقدند پادشاه سلیمان که در کتاب مقدس ذکر شده است اولین معبد را 3000 سال پیش در آنجا ساخته است. به اعتقاد یهودیان معبد دوم در سال 70 بعد از میلاد توسط رومیان ویران شد.

اسرائیل در جنگ 1967 مسجد الاقصی را به همراه بقیه بیت‌المقدس شرقی و بخش‌های مجاور کرانه باختری ضمیمه کرد، در اقدامی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشد.

در همین حال، اردن، که خاندان هاشمی حاکم آن متولی اماکن اسلامی و مسیحی هستند، اعضای بنیاد وقف را منصوب کرد که بر الاقصی نظارت دارد.

این مکان خواستگاه قیام‌های معروف به انتفاضه اول و انتفاضه دوم فلسطینی‌ها بوده است.

انتفاضه دوم فلسطینی‌ها

در سال 2000، آریل شارون، سیاستمدار اسرائیلی که در آن زمان رهبر مخالفان بود، گروهی از نمایندگان پارلمان اسرائیل را به مسجد الاقصی هدایت کرد که این کار او منجر به شعله‌ور شدن درگیری‌های خشونت‌آمیز شد که به عنوان انتفاضه دوم فلسطین شناخته شد.

درگیری سال 2021 که در مسجد الاقصی آغاز شد در نهایت به شعله‌ور شدن جنگ 10 روزه بین غزه و اسرائیل منجر شد.

شورای جنگ اسرائیل هفته گذشته تصمیم گرفت ضمن اعمال محدودیت‌های شدید برای ورود به غرب، به اعراب اسرائیلی و ساکنان بیت المقدس اجازه داد تا در مسجد الاقصی نماز بخوانند.

این شورا اجازه داد تا حدود 50 تا 60 هزار نفر را بدون تعیین گروه سنی وارد کنند. تل‌آویو از آمدن ساکنان کرانه باختری به اورشلیم در ماه رمضان به دلیل تنش‌های بیشتر و حملات امنیتی بسیار نگران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید