جزئیات ساخت اسکله موقت ارتش آمریکا در ساحل غزه

این سیستم شبیه یک لگوی عظیم است که در آن مجموعه‌ قطعات فولادی به طول 12 متر با اتصال با هم، یک اسکله و یک پل را می‌سازند که این پل تقریباً 550 متر طول و دو خط عرض دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پنج‌شنبه گذشته در سخنرانی سالانه «وضعیت کشور» تاکید کرد که کشورش، کمک‌های بشردوستانه را از طریق دریا برای غزه ارسال خواهد کرد و نخستین کشتی برای احداث اسکله موقت برای رساندن کمک‌های بشردوستانه حیاتی، حرکت خود به سوی غزه را آغاز کرده است.

تیپ هفتم حمل و نقل ارتش ایالات متحده و سایر یگان‌ها قبل از سخنرانی بایدن، دستور ساخت اسکله شناور در سواحل غزه برای رساندن مواد غذایی و سایر کمک‌های بسیار مورد نیاز برای اهالی این شهر را دریافت کردند.

ارسال این کمک‌ها برای غزه جنبه ضروری دارد؛ چرا که اسرائیل، محدودیت‌های شدیدی را در مسیرهای زمینی به غزه اعمال کرده که باعث کندی بیش از حد انتقال کمک‌ها شده است.

به گفته مقامات، ساخت این اسکله با مشارکت 1000 سرباز آمریکایی، روندی پیچیده دارد و یک‌شبه اتفاق نخواهد افتاد.

هفته‌ها زمان می‌برد

به گزارش «آسوشیتدپرس» پت رایدر، سرلشکر نیروی هوایی، دبیر مطبوعاتی «پنتاگون»، به خبرنگاران گفت که ساخت این اسکله، هفته‌ها زمان خواهد برد.

به‌ گفته برخی مسئولان، این کار تقریبا دو ماه زمان خواهد برد و صرف نظر از چالش‌های لجستیکی این پروژه، اجرای آن متکی بر همکاری طرف اسرائیلی است که تضمین‌شده نیست.

دولت بایدن با توجه به مشکلات ایجادشده از سوی اسرائیل در روند افزایش کمک‌ها به غزه، هفته گذشته اغاز عملیات بارریزی هوایی بر فراز غزه را آغاز کرد که تاثیر محدودی دارد و چه‌بسا به‌ دست نیازمندان نرسد.

دستور بایدن

براین اساس بود که بایدن به ارتش آمریکا دستور داد تا اسکله موقتی در ساحل غزه برای پهلوگرفتن کشتی‌های بزرگ حامل غذا، آب، دارو و سرپناه موقت بسازد.

طبق گفته بایدن این اسکله، افزایش زیاد کمک‌های بشردوستانه روزانه برای غزه را امکان‌پذیر خواهد کرد.

شبیه به قطعات لگو

در همین حال، مقامات دفاعی توضیح دادند که تیپ هفتم حمل و نقل مستقر در پایگاه مشترک لانگلی-یوستیس در ویرجینیا عملا مونتاژ تجهیزات لجستیک مشترک در ساحل «جای لوتس» در سواحل و شناورهای آبی را آغاز کرده است.

این سیستم شبیه قطعات عظیم لگو است که در آن مجموعه قطعات فولادی به طول 12 متر با اتصال با هم، یک اسکله و یک پل را بسازند که این پل تقریباً 550 متر طول و دو خط عرض دارد.

در روزهای آینده، نیروهای آمریکایی بارگیری تجهیزات را بر روی یک کشتی نظامی بزرگ متعلق به فرماندهی پل دریایی، آغاز خواهند کرد.

دیگر یگان‌های نظامی از داخل و خارج آمریکا نیز در اجرای این ماموریت شرکت خواهند داشت.

رایدر خاطرنشان کرد که نیروها، این اسکله موقت را برای تخلیه کشتی‌های بزرگ حامل مواد غذایی و کمک‌ها احداث خواهند کرد.

از سویی بایدن خاطرنشان کرد که هیچ نیروی آمریکایی در غزه برای شرکت در این ماموریت که احتمالاً سایر متحدان، پیمانکاران و آژانس‌های امدادی را شامل می‌شود، حضور نخواهد داشت.

با این حال معلوم نیست که اسرائیل تا چه حد برای حمایت از تلاش‌ها برای رساندن کمک‌ها، آمادگی دارد.

طبق گفته بایدن، دولت اسرائیل امنیت این اسکله را حفظ و از آن محافظت خواهد کرد زیرا در صورت حضور انبوه اهالی برای گرفتن مواد غذایی، چه‌بسا حضور نیرو برای کنترل این تجمع‌ها مورد نیاز باشد.

این در حالی است که به‌ گفته مقامات نیازی به تامین امنیت در مسیر دریایی به اسرائیل وجود ندارد ولی حضور کشتی‌های هم‌پیمانان و کشتی‌های خصوصی برای رساندن کمک در طول کریدور دریایی، مورد نیاز خواهد بود.

هنوز روشن نیست که چه طرفی مسئولیت تخلیه کمک‌ها در اسکله و انتقال آن به ساحل را برعهده خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید