با ادامه حملات اسرائیل؛ امیدها برای آتش‌بس در ماه رمضان کم‌رنگ می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که جامعه بین‌المللی به کمک‌های بشردوستانه خود به غیرنظامیان ساکن نوار غزه در آستانه ماه رمضان ادامه می‌دهد، ارتش اسرائیل به حمله زمینی خود در این باریکه ادامه می‌دهد.

با ادامه این اوضاع، امیدها به رسیدن توافقی درباره آتش‌بس در ماه مبارک رمضان، در صد و پنجاه و ششمین روز جنگ، کاهش یافته است.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت فلسطین، تعداد کشته‌شدگان نوار غزه در نتیجه عملیات نظامی اسرائیل به 31045 نفر که بیشتر آن‌ها زن و کودک هستند، افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، اسرائیل بیش از 60 حمله در شبانه روز گذشته در مناطق شمال، جنوب و مرکز نوار غزه انجام داده که 85 کشته بر جای گذاشت.

همچنین حملات توپخانه‌ای اسرائیل در شرق «رفح» و «خان‌یونس» در جنوب و شمال نوار غزه ادامه دارد.

چشم‌انداز مذاکرات

این در حالی است که حسام بدران، عضو دفتر سیاسی حماس گفت، هیچ تاریخی برای بازگشت هیئت مذاکره‌کننده جنبش به قاهره پایتخت مصر، برای ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس تعیین نشده است.

به گفته بدران «توقف عملیات کشتار، عقب‌نشینی (از غزه) و اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه و بازگشت آوارگان بدون قید و شرط» از شروط اصلی از سرکیری مذاکرات است.

با این حال، سرویس اطلاعاتی اسرائیل «موساد» شنبه 19 اسفند اعلام کرد، تلاش‌ها میان اسرائیل و حماس برای آتش‌بس در غزه ادامه دارد.

در بیانیه‌ای که توسط دفتر نتانیاهو منتشر شد، أمده است كه دیوید بارنیا، رئیس موساد جمعه 18اسفند با ویلیام برنز، همتای آمریکایی خود، برای مذاکره درباره توافقی که به آزادی زندانیان منجر می‌شود، دیدار کرد.

مذاکرات بدون پیشرفت

قابل ذکر است، هیئت مذاکره‌کننده حماس پس از مذاکرات بدون نتیجه، قاهره را در 7 مارس ترک کرد.

اسرائيل و حماس، به خاطر توقف مذاکرات یکدیگر را سرزنش می‌کنند.

مصر، ایالات متحده و قطر میانجیگری مذاکرات آتش‌بس از ژانویه گذشته تا کنون هستند و تنها یک توافق پیش از این به وقفه موقت برای یک هفته در نوامبر گذشته با موفقیت اجرا شد که طی آن بیش از 100 گروگان اسرائیلی در ازای سه برابر این تعداد از زندانیان فلسطینی محبوس در زندان‌های اسرائیل آزاد شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید