اصرار بر مطالبات حماس همزمان با فشارها برای آتش‌بس موقت 40 روزه

حماس به تشدید تنش‌ها در کرانه باختری و نوار غزه و اسرائیل به یورش به شهر رفح در ماه رمضان تهدید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد سیاسی در جنبش حماس گفت که این گروه بر خواسته‌های خود به ویژه پایان دائمی جنگ در غزه اصرار می‌ورزد که این خود نشان می‌دهد در حالی که مذاکره‌کنندگان برای ازسرگیری مذاکرات آتش‌بس پس از متوقف شدن آن آماده می‌شوند، هنوز شکاف‌های گسترده‌ای با اسرائیل وجود دارد.

گفتنی است که اصرار سفت و سخت بر مواضع از سوی اسرائیل و حماس باعث شده تا مذاکرات برای دست‌یابی به آتش‌بس متوقف شود.

مذاکره‌کنندگان عرب، روز یکشنبه گرد هم می‌آیند و قصد دارند برای آتش‌بسی بسیار کوتاه‌تر از آنچه قبلاً مورد بحث قرار گرفته بود، از جمله توقف دو روزه درگیری‌ها در آغاز ماه رمضان که احتمالا دوشنبه یا سه‌شنبه آغاز خواهد شد، فشار بیاورند.

حسام بدران، یکی از مقامات ارشد حماس در مصاحبه با نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نسبت به احتمال تشدید تنش‌ها در کرانه باختری و شهر قدس هشدار داد و تاکید کرد که گروه حماس آماده ادامه مذاکرات است.

این مقام ارشد حماس، افزود: «ما توقف مذاکرات را اعلام نکردیم و بیشترین علاقه را برای توقف این جنگ داریم.»

بدران که در دفاتر جنبش در دوحه سخنرانی می‌کرد، شرط‌های حماس را از جمله برقراری آتش‌بس دائمی، امکان بازگشت غیرنظامیان آواره به منازل خود در شمال غزه، عبور کمک‌های بشردوستانه کافی از تمام گذرگاه‌ها، طرح بازسازی غزه، آتش‌بس و عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از نوار غزه اعلام کرد.

از سویی اسرائیل با بیان این که اولویت خود در این مذاکرات را آزادی ده‌ها گروگانی قرار داده که در جریان حمله 7 اکتبر حماس ربوده شده‌اند، بر ادامه همکاری و ارتباط‌گیری برای آزادی گروگان‌ها تاکید کرد.

در همین راستا دفتر نتانیاهو شنبه با اشاره به گفت‌وگوی رئیس موساد با مدیر «سیا» درباره بازگرداندن گرو‌گان‌ها گفت حماس می‌خواهد منطقه را در ماه رمضان به‌ضرر فلسطینی‌های غزه به آتش بکشد.

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کرد که این کشور به همکاری و ارتباط با میانجی‌‌‌‌گرها برای کاستن از شکاف‌ها و دست‌یابی به توافق تبادل گروگان‌ها ادامه می‌دهد.

بدران اما در ادامه اظهارات خود در این‌باره گفت: «بحث مبادله اسرای اسرائیلی با اسرای فلسطینی اکنون جای خود را به سوالات مربوط به چگونگی کاهش وضعیت اسفناک انسانی و پایان دادن به جنگ داده است».

این مقام ارشد گروه حماس در پایان اظهارات خود گفت دست‌کم 60 تبعه اسرائیلی در جان خود را در اسارت از دست داده‌اند، که به گفته او این رقم کمی بیشتر از آمار ارائه شده از سوی اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید