پایبندی نظامیان متخاصم در سودان به «راه‌حل مذاکراتی» و استقبال از «آتش‌بس ماه رمضان»

نایب رئیس شورای حاکمیت سودان: ما نقشه‌راهی برای پایان دادن به جنگ داریم که با اجرای توافقنامه جده آغاز می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مالک عقار، معاون رئيس شورای حاکمیت سودان، شنبه 19 اسفند گفت در حالی که نیروهای پشتیبانی سریع در حال گسترش دامنه جنگ هستند، دولت سودان کماکان به راه حل مذاکراتی متعهد است.

عقار، نیروهای پشتیبانی سریع را به ارتکاب تخلفات و تخریب زیرساخت‌ها کشورش متهم کرد. وی همچنین فاش کرد که دولت سودان نقشه راهی برای پایان دادن به جنگ دارد که با اجرای نتایج توافق جده آغاز خواهد شد.

از سویی فرماندهی نیروهای پشتیبانی سریع سودان، شنبه اعلام کرد که از فراخوان شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف درگیری‌ها در ماه رمضان استقبال می‌کند.

فرماندهی پشتیبانی سریع در ادامه تاکید کرد که برای گفت‌وگو با نمایندگان ارتش سودان درباره مکانیسم‌های نظارتی توافق شده برای اطمینان از دستیابی به اهداف بشردوستانه آمادگی دارد.

در بیانیه نیروهای پشتیبانی سریع سودان ابراز امیدواری شده که توقف جنگ در ماه رمضان به رساندن کمک‌های بشردوستانه به نیازمندان، تسهیل حرکت غیرنظامیان و آغاز رایزنی‌های جدی برای دائمی کردن آتش‌بس و حل بحران سودان کمک کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: «نیروهای پشتیبانی سریع همچنین امیدوارند با بهره‌برداری از آتش‌بس، رایزنی‌های جدی را برای آغاز روند سیاسی ازسر گیرند تا با برقراری آتش‌بس دائمی، دستیابی به امنیت و ثبات، دستیابی به راه‌حل ریشه‌ای جامع برای بحران و بازسازی سودان بر پایه‌های جدید و عادلانه است.»

شورای امنیت، روز جمعه خواستار آتش‌بس «فوری» در سودان در ماه رمضان شد، چرا که اوضاع در این کشور بدتر شده و میلیون‌ها نفر در معرض قحطی قرار گرفته‌اند.

شایان ذکر است که 14 کشور از پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی بریتانیا برای برقراری آتش‌بس در سودان حمایت کردند و روسیه رای دادن به آن امتناع کرد و خواستار «توقف فوری درگیری‌ها قبل از ماه رمضان» شد و از «همه طرف‌های متخاصم خواست تا از طریق گفت‌وگو به دنبال راه‌حلی پایدار باشند.»

همچنین از هر دو طرف درگیر خواست که «اجازه دسترسی کامل، سریع، ایمن و بدون مانع، از جمله فراتر از مرزها و خطوط مقدم را بدهند» و از آن‌ها خواست که از غیرنظامیان محافظت کنند.

جنگ میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از 15 آوریل 2023 تاکنون منجر به کشته شدن هزاران سودانی و آواره شدن حدود هشت میلیون نفر دیگر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید