ویدئوی اختصاصی«العربیه» از داخل کشتی غرق‌شده «روبی‌مار»

این کشتی حامل حدود 22 تن فسفات بود که در18 فوریه گذشته به‌صورت همزمان توسط دو موشک پرتاب‌شده از سوی حوثی‌ها هدف قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویدئویی اختصاصی از داخل کشتی غرق‌شده «روبی‌مار» که به‌دست «العربیه» رسیده است، نشان داد که بعد از حمله موشکی مستقیم حوثی‌ها به این کشتی، به چه میزان دچار آسیب شده است.

«روبی‌مار» با محموله بزرگ کودهای بسیار خطرناک برای زیست‌محیط در هیجدهم فوریه گذشته هدف حمله موشکی قرار گرفت که به سرازیرشدن آب به داخل موتورخانه و دیگر بخش‌های کشتی انجامید و محتویات آن و همچنین 5 انبار کشتی آسیب دید.

مشخصات «روبی‌مار»

اطلاعات اختصاصی «العربیه» حاکی از آن است که این کشتی به تماما متعلق به بازرگانان سوری از خانواده «پسران ابو شحاته» است که توسط یکی از اعضای خانواده به نام وائل ابو شحاته مدیریت می‌شود. طول «روبی‌مار» 171.6 متر، عرض آن حدود 28 متر است که گنجایش حدود 32 هزار تن کالا را دارد و دارای 5 انبار است.

طبق اطلاعات به‌دست‌آمده، کشتی در روز حادثه حامل حدود 22 تن فسفات بوده که به‌صورت همزمان توسط دو موشک هدف قرار گرفت. موشک اول بسیار نزدیک به سطح آب بوده و به وسط کشتی و مشخصاً حد فاصل موتورخانه و انبار شماره 5 اصابت کرد که به ایجاد حفره در این قسمت و ورود آب انجامید. موشک دوم به سمت عقب کشتی شلیک شده بود.

نجات معجزه‌آسای خدمه کشتی

بر اساس این اطلاعات، نجات خدمه کشتی از مرگ تنها به عنایت الهی بود زیرا موشک اول در نزدیکی مخزن سوخت کشتی اصابت کرد که اگر به خود مخزن برخورد می‌کرد، همه کشتی و سرنشینانش در آتش می‌سوختند.

این ویدئو نشان داد که آب همه انبارهای کشتی و موتورخانه را فراگرفته است.

گروه حوثی، مسئولیت حمله موشکی به روبی‌مار و غرق را برعهده گرفت و 24 خدمه کشتی (11 سوری، 6 مصری، 3 هندی و 4 فیلیپینی) نجات یافتند.

با آغاز حملات مکرر حوثی‌ها به کشتی‌های باری در حال تردد در تنگه باب المندب، امریکا از تشکیل ائتلاف دفاعی دریایی «نگهبان شکوفایی» به هدف حفاظت از دریای سرخ برابر حملات حوثی‌ها خبر داد.

به‌رغم حملات آمریکا و بریتانیا به پایگاه‌های حوثی‌ها در یمن با هدف فلج‌کردن توانایی حملات آنها، این گروه از مجموعه‌ای از تسلیحات پیشرفته از جمله موشک‌های بالستیک و «پهپادهای انتحاری» استفاده می‌کند.

سالانه حدود 23000 کشتی که حدود 12 درصد تجارت جهانی را تشکیل می‌دهد، از تنگه باریک باب المندب که دریای سرخ و خلیج عدن را به کانال سوئز متصل می‌کند، عبور می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید