استقبال سعودی از قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس در سودان در ماه رمضان

وزارت خارجه سودان 4 شرط را برای آتش‌بس در طول ماه رمضان اعلام کرد که خروج نیروهای پشتیبانی سریع از خانه‌های شهروندان و مراکز دولتی و تاسیسات شهری از جمله این شروط است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه سعودی اعلام کرد که این کشور از تصویب قطعنامه شورای امنیت با اکثریت آرا مبنی بر توقف عملیات جنگی در جمهوری سودان در ماه رمضان، استقبال می‌کند.
پادشاهی عربی سعودی، با ابراز امیدواری نسبت به پایبندی طرف‌های سودانی به قطعنامه شورای امنیت در راستای حفاظت از سودان و جان مردم این کشور و همچنین حفظ فضای معنویت در ماه رمضان، بار دیگر از تمامی طرف‌ها خواست به نتایج مذاکرات جده در تحقق منافع مردم سودان پایبند بمانند.
به‌باور ریاض، این پایبندی با تسریع حصول توافق بر سر توقف اقدامات خصمانه از طریق گفت‌وگوی سیاسی در جهت تحقق ثبات و شکوفایی سودان و مردم برادر این کشور، امکان پذیر است.

شورای امنیت جمعه 18 اسفند با صدور قطعنامه‌ای، آتش‌بس در طول ماه رمضان را خواستار شد.
این قطعنامه که با اکثریت 14 رای موافق و امتناع روسیه از رای دادن به تصویب شورای امنیت رسید، از دو طرف منازعه خواست، عملیات خصمانه را بلافاصله متوقف کرده و ورود امن، کامل و بدون مانع کمک‌های انسانی از طریق مرزها و خطوط رویارویی را تسهیل کنند.
وزارت خارجه سودان پیشتر، در پاسخ به ندای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای توقف عملیات جنگی در سودان در ماه رمضان، 4 شرط را برای آتش‌بس در طول ماه رمضان اعلام کرد که خروج نیروهای پشتیبانی سریع از خانه‌های شهروندان و مراکز دولتی و تاسیسات شهری از جمله این شروط است.
وزارت خارجه سودان جمعه در بیانیه‌ای مطبوعاتی ضمن اعلام استقبال دولت سودان از ندای گوترش برای توقف نبردها در ماه رمضان، با توجه به سوابق نیروهای پشتیبانی سریع در بهره‌برداری از مناسبت مشابه سال گذشته برای تامین ذخایر نظامی و تسلیحاتی و تداوم تجاوزهای خود، بر ضرورت عقب‌نشینی نیروهای پشتیبانی سریع از ایالت الجزیره و سنار تاکید ورزید.
طبق بیانیه وزارت خارجه سودان، نیروهای پشتیبانی سریع باید از شهرهایی مانند نیالا، الجنینه، زالنجی و الضعین که بعد از امضای أصول بشردوستانه در 11 مه 2023 هدف تعرض قرار گرفتند نیز عقب‌نشینی کرده و در مکانی مورد توافق، تمرکز یابند.
بازگرداندن وسایل عمومی و خصوصی به‌سرقت‌رفته و پاسخگوسازی عوامل تخریب مراکز عمومی و دارایی‌های شهروندان نیز از جمله 4 شرط دولت سودان برای برقراری آتش‌بس در ماه رمضان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید