ارتش‌ آمریکا: دو موشک بالستیک حوثی‌ها را در خلیج عدن سرنگون کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا از سرنگونی دو موشک ضد کشتی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سوی اهدافی در خلیج عدن پرتاب شده بود خبر داد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، شنبه 19 اسفند با انتشار بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد: «حدود ساعت 3:55 بعد از ظهر (به وقت صنعا)، حوثی‌ها دو موشک بالستیک ضد کشتی را از یمن به سوی کشتی “ام وی پروپل فورتون” که حامل پرچم سنگاپور و متعلق به یک شرکت سنگاپوری است، شلیک کردند».

«سنتکام» با اشاره به اینکه این حمله حوثی‌ها خسارتی برجای نگذاشت، تاکید کرد که «این اقدامات برای حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری انجام می‌شود».

پیشتر، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرده بود که گزارش‌هایی مبنی بر پرواز پهپادهایی در 135 مایل دریایی در شمال غربی جازان در سواحل دریای سرخ دریافت کرده است.

این سازمان روز شنبه نیز خبر داد که گزارشی درباره وقوع دو انفجار در نزدیکی یک کشتی در 50 مایل دریایی در جنوب شرقی سواحل عدن یمن دریافت کرد.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا با اشاره به اینکه این انفجارها به کشتی و خدمه آسیبی وارد نکرد، خبر داد که نهادهای ذیربط درحال تحقیق درباره این حادثه هستند و به کشتی‌های درحال تردد در منطقه توصیه کرد که احتیاط کرده و هر گونه فعالیت‌های مشکوک را گزارش دهند.

از سوی دیگر، شرکت امنیت دریایی «آمبری» اعلام کرد که از وقوع حادثه‌ای در فاصله 52 مایل دریایی از جنوب عدن مطلع شده و درحال تحقیق در این باره است.

این درحالی است که حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ همچنان ادامه دارد.

حوثی‌ها از 19 نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌ و می‌گویند این کشتی‌ها با اسرائیل مرتبط یا به بنادر این کشوە می‌روند. آنها ادعا می‌کنند که این حمله در حمایت از نوار غزه که از 7 اکتبر شاهد جنگ بین حماس و اسرائیل است، صورت می‌گیرد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای انجام عملیات بازدارندگی علیه حوثی‌ها، از 12 ژانویه حملاتی را به مواضع این گروه در یمن انجام می‌دهند. ارتش آمريكا به تنهايی هر از چندگاهی به موشک‌هایی كه به گفته خود آماده پرتاب هستند، حمله می‌كند.

حوثی‌ها در واکنش به این حملات غربی با بیان اینکه منافع آمریکا و بریتانیا به «هدف مشروع» تبدیل شده‌اند، هدف قرار دادن کشتی‌های این دو کشور در منطقه را آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید