آمریکا و فرانسه 19 پهپاد حوثی‌ها را در منطقه دریای سرخ سرنگون کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ستاد فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا «سنتکام» اعلام کرد که آمریکا و متحدانش حملات متعدد حوثی‌ها در منطقه دریای سرخ را خنثی کردند.

«سنتکام» شنبه 19 اسفند در بیانیه‌ای اعلام کرد که بین ساعت 4 تا 6:30 صبح (به وقت صنعا)، حوثی‌ها حمله پهپادی گسترده‌ای را در دریای سرخ و خلیج عدن انجام دادند.

بر اساس این بیانیه، فرماندهی مرکزی و نیروهای متحد آن این پهپادها را به عنوان یک تهدید قریب الوقوع برای کشتی‌های تجاری، کشتی‌ها نیروی دریایی آمریکا و ائتلاف در منطقه تشخیص داده و آنها را رهگیری و منهدم کردند.

فرماندهی مرکزی آمریکا در ادامه گفت: «کشتی‌ها و هواپیماهای نیروی دریایی آمریکا به همراه چندین کشتی و هواپیمای ائتلاف توانستند، 15 پهپاد حوثی‌ها را سرنگون کنند.»

در همین زمینه، وزارت دفاع فرانسه روز شنبه اعلام کرد که یک ناو و جنگنده فرانسوی 4 پهپاد را که بامداد از مناطق تحت کنترل حوثی در یمن به سوی خلیج عدن پرتاب کرده بودند، رهگیری و سرنگون کردند.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع فرانسه، این پاسخ در چارچوب عملیات اروپایی «آسپیدها» برای تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ و در چارچوب دفاعی انجام شد، زیرا پهپادها به سوی یک ناوچه فرانسوی پرتاب شده بودند.

این در حالی است که حوثی‌ها اعلام کردند کشتی آمریکایی «پروپل فورچن» و چندین ناوشکن‌های آمریکایی را در دریای سرخ و خلیج عدن با 37 پهپاد هدف قرار دادند.
پیشتر ارتش آمریکا در بامداد شنبه از سرنگونی دو موشک ضد کشتی که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن به سوی اهدافی در خلیج عدن پرتاب شده بود خبر داده بود.
«سنتکام» گفت: «حدود ساعت 3:55 بعد از ظهر (به وقت صنعا)، حوثی‌ها دو موشک بالستیک ضد کشتی را از یمن به سوی کشتی “ام وی پروپل فورتون” که حامل پرچم سنگاپور و متعلق به یک شرکت سنگاپوری است، شلیک کردند».

«سنتکام» با اشاره به اینکه این حمله حوثی‌ها خسارتی برجای نگذاشت، تاکید کرد که «این اقدامات برای حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری انجام می‌شود».

پیشتر، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرده بود که گزارش‌هایی مبنی بر پرواز پهپادهایی در 135 مایل دریایی در شمال غربی جازان در سواحل دریای سرخ دریافت کرده است.

این سازمان روز شنبه نیز خبر داد که گزارشی درباره وقوع دو انفجار در نزدیکی یک کشتی در 50 مایل دریایی در جنوب شرقی سواحل عدن یمن دریافت کرد.

سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا با اشاره به اینکه این انفجارها به کشتی و خدمه آسیبی وارد نکرد، خبر داد که نهادهای ذیربط درحال تحقیق درباره این حادثه هستند و به کشتی‌های درحال تردد در منطقه توصیه کرد که احتیاط کرده و هر گونه فعالیت‌های مشکوک را گزارش دهند.

از سوی دیگر، شرکت امنیت دریایی «آمبری» اعلام کرد که از وقوع حادثه‌ای در فاصله 52 مایل دریایی از جنوب عدن مطلع شده و درحال تحقیق در این باره است.

این درحالی است که حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ همچنان ادامه دارد.

حوثی‌ها از 19 نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌ و می‌گویند این کشتی‌ها با اسرائیل مرتبط یا به بنادر این کشوە می‌روند. آنها ادعا می‌کنند که این حمله در حمایت از نوار غزه که از 7 اکتبر شاهد جنگ بین حماس و اسرائیل است، صورت می‌گیرد.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای انجام عملیات بازدارندگی علیه حوثی‌ها، از 12 ژانویه حملاتی را به مواضع این گروه در یمن انجام می‌دهند. ارتش آمريكا به تنهايی هر از چندگاهی به موشک‌هایی كه به گفته خود آماده پرتاب هستند، حمله می‌كند.

حوثی‌ها در واکنش به این حملات غربی با بیان اینکه منافع آمریکا و بریتانیا به «هدف مشروع» تبدیل شده‌اند، هدف قرار دادن کشتی‌های این دو کشور در منطقه را آغاز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید