وقوع دو انفجار نزدیک یک کشتی در فاصله 50 مایلی جنوب شرقی عدن

بنا بر گزارش‌ دریافت شده توسط مرکز عملیات دریایی بریتانیا در این حادثه به کشتی و خدمه آن آسیبی نرسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرکز عملیات دریایی بریتانیا جمعه هجدهم اسفند اعلام کرد که یک کشتی در فاصله 50 مایل دریایی جنوب شرقی عدن، وقوع دو انفجار در جلوی آن را گزارش کرده است.

بنا بر این پیام دریافت شده‌ در این حادثه به کشتی گزارش‌دهنده و خدمه آن آسیبی نرسیده است و «آنها سالم و ایمن» هستند.

بنا بر اعلام مرکز عملیات تجارت دریایی بریتانیا، مقامات مسئول درباره این حادثه تحقیق می‌کنند و به کشتی‌های ترددکننده در منطقه توصیه شده که جانب احتیاط را رعایت کرده و هر گونه فعالیت‌های مشکوکی را گزارش دهند.

از سویی شرکت امنیت دریایی «آمبری» اعلام کرد که از وقوع حادثه‌ای در فاصله 52 مایل دریایی از جنوب عدن مطلع شده و درباره آن تحقیق می‌کند.

این گزارش حادثه در حالی است که حملات مکرری کشتیرانی تجاری در منطقه دریای سرخ و خلیج عدن را به‌طور فزاینده‌ای هدف قرار می‌دهد.

به‌دنبال پیامدهای ناشی از بحران جنگ غزه و تاثیر آن بر ثبات منطقه، آمریکا و بریتانیا علاوه بر ایجاد ائتلاف نظامی «پاسداری از رفاه» برای محافظت از آزادی دریانوردی بین‌المللی و کشتیرانی تجاری در دریای سرخ، تنگه باب المندب و خلیج عدن، با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر تهدیدها و حملات فزاینده گروه شبه‌نظامی حوثی در یمن که از 19 نوامبر گذشته و با ادعای حمایت از غزه در برابر تهاجم اسرائیل آغاز شده، به‌طور مکرر حملات مشترکی را علیه پایگاه‌های این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران در برخی استان‌های یمن از جمله صنعا، صعده، الحدیده انجام می‌دهند.

در پاسخ به حملات کشورهای غربی علیه پایگاه‌های حوثی در خاک یمن که از 12 ژانویه سال جاری آغاز شده است، گروه شبه‌نظامی حوثی همچنین هدف‌گرفتن کشتی‌های آمریکایی و بریتانیایی در منطقه را در دستورکار خود قرار داده و منافع این دو کشور را «اهدافی مشروع» برای خود تلقی می‌کند.

آمریکا و بریتانیا طی حملات مشترک خود به‌طور مکرر پایگاه‌های نظامی، زاغه‌های سلاح و مهمات و مخازن موشکی و پهپادی حوثی‌ها و همچنین سکوهای پهپادی و موشکی آماده پرتاب آنها را هدف می‌گیرند، به‌رغم این اما در برابر تهدیدهای این گروه مورد حمایت تهران بازدارندگی لازم ایجاد نشده و حملات آنها به‌طور فزاینده‌ای تشدید شده است. حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها تاکنون علاوه بر ضربه زدن به اقتصاد و تجارت جهانی، به مرگ و زخمی شدن تعدادی از ملوانان و غرق شدن چند کشتی‌ این آبراه بین‌المللی منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید