سازمان ملل: شهرک‌‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری «جنایت جنگی» است

ولکر تُرک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که خشونت شهرک‌نشینان و تخلفات مربوط به شهرک‌سازی به سطوح تکان‌دهنده جدیدی رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چند روز پس از تصویب تصمیم اسرائیل برای ساخت حدود 3500 واحد شهرک‌سازی جدید در کرانه باختری، ولکر تُرک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، جمعه 18 اسفند با اعلام اینکه خشونت شهرک‌نشینان و تخلفات مربوط به شهرک‌سازی به سطوح تکان‌دهنده جدیدی رسیده است، تصریح کرد که این اقدام هرگونه امکان عملی برای ایجاد یک کشور پایدار فلسطینی را در معرض نابودی قرار می‌دهد.

در رابطه با گسترش شهرک‌سازی‌های اسرائیل در کرانه باختری در سال گذشته، ولکر تُرک با اشاره به اینکه تا اکتبر 2023، این تعداد به 24 هزار و 300 واحد رسیده است، افزود که گسترش شهرک‌های اسرائیلی به منزله کوچ اجباری اهالی توسط اسرائیل است که به‌گفته او «جنایت جنگی» قلمداد می‌شود.

از سوی دیگر فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، در اظهاراتی در مورد وضعیت حقوق بشر در سرزمین‌های فلسطینی، به دلیل تداوم چند دهه‌ای ساخت و ساز شهرک‌های غیرقانونی، اسرائیل را مورد انتقاد قرار داد.

آلبانیز در حساب رسمی خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «اسرائیل 56 سال است که شهرک‌های غیرقانونی می‌سازد، اکنون 300 مورد این شهرک‌ها تنها در کرانه باختری -قدس شرقی قرار دارد و در حال افزایش است».

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد تاکید کرد: «صرف سخنان محكوم‌كننده نمی‌تواند به دهه‌ها چالش با قانون بشردوستانه بین‌المللی و فرار از مجازات، پایان دهد».

محکومیت گسترده

شورای عالی برنامه‌ریزی وابسته به مدیریت مدنی اسرائیل در کرانه باختری، چند روز پیش در اقدامی که با محکومیت گسترده کشورهای عربی و بین‌المللی مواجه شد، با ساخت حدود 3500 واحد جدید برای گسترش شماری از شهرک‌های اطراف شهر قدس موافقت کرد.

تور ونسلند، هماهنگ‌کننده روند صلح خاورمیانه سازمان ملل، روز گذشته طی بیانیه‌ای با محکوم‌کردن این تصمیم اسرائیل گفت: «بار دیگر تاکید می‌کنم که بر اساس قوانین بین‌المللی، تمام شهرک‌های اسرائیلی غیرقانونی هستند. از مقامات اسرائیلی می‌خواهم که با متوقف‌کردن تمام فعالیت‌های شهرک‌سازی، از اقدامات تحریک‌آمیز خودداری کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید