مذاکرات آتش‌بس غزه با رد متقابل شروط حماس و اسرائيل هفته آینده ازسر گرفته می‌شود

در حالی که اسرائیل شرط‌های حماس را ناممکن دانسته میانجی‌گران برای رسیدن به آتش‌بس همه‌جانبه در روز اول ماه رمضان تلاش می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس آنچه یک شبکه ماهواره‌ای مصری گزارش داد، هیئت حماس، پنج‌شنبه 17 اسفند قاهره را ترک کرد، جایی که از روز یکشنبه رایزنی‌ها با میانجی‌گری کشورهای مصر-قطر-آمریکا برای دستیابی به آتش‌بس با اسرائیل در نوار غزه انجام شده و مقرر شد مذاکرات هفته آینده در این‌باره از سر گرفته شود.

در واکنش به این تحول بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پنج‌شنبه تاکید کرد که ارتش کشورش به عملیات نظامی خود در همه مناطق نوار غزه و از جمله آن رفح ادامه خواهد داد.

شبکه خبری «القاهره الاخباریه» به نقل از یک منبع بلندپایه گزارش داد: «هیئت حماس که برای رایزنی درباره آتش‌بس اعزام شده بود قاهره را ترک کرده و مذاکرات هفته آینده از سر گرفته خواهد شد».

بنا به این گزارش «رایزنی‌ همه طرف‌ها برای رسیدن به آتش‌بس قبل از ماه مبارک رمضان، ادامه خواهد یافت»

منابع «العربیه» گزارش دادند که اسرائیل خواستار آزادی تمامی گروگان‌ها در جریان آتش‌بس 6 هفته‌ای بدون قید و شرط و محدودیت و همچنین آزادی اسرای نظامی قبل از آتش‌بس فراگیر شد.

این منابع آگاه افزودند: «اسرائیل در مورد بازگشت ساکنان نوار غزه به شمال این باریکه به ویژه افراد زیر 45 سال در حال حاضر ملاحظاتی دارد و درخواست بازگشت تنها زنان و کودکان را طی 3 مرحله کرده است.

این منابع همچنین توضیح دادند که حماس شروط اسرائیل را رد کرده و خواستار عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی به خط تقسیم که با میانجی‌گران مشخص می‌شود، شده است.

به گفته این منابع اختلافات میان اسرائیل و حماس در مورد تبادل اسرا و تعداد آن‌ها همچنان ادامه دارد، چرا که اسرائیل لیست 10 تا 12 اسیر فلسطینی را که حماس خواستار آزادی آنها شده بود رد کرده است.

منابع «العربیه» همچنین خاطرنشان کردند که اسرائیل از حماس درخواست کرد که در طول آتش‌بس از غزه بررسی‌ها و عملیات‌هایی را به وسیله پهپادها انجام دهد، اما این گروه فلسطینی ملاحظاتی در این خصوص داشته است.

این منابع مطلع توضیح دادند که میانجی‌گرها به دنبال آتش‌بس جامع در غزه در روز اول ماه رمضان هستند.

در همین راستا، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل با بیان اینکه شروط حماس برای انعقاد توافقنامه آتش‌بس بشردوستانه در نوار غزه ناممکن است، تاکید کرد که راه حل در دست گروه حماس است، اما نمی‌خواهد به آن دست یابد.»

حسن کعبیه روز پنج‌شنبه به خبرگزاری «العالم العربی» گفت: «شروط غیرممکن است. حماس علاقه‌ای به آتش‌بس برای ماه رمضان ندارد. این گروه شروط نامعقولی مانند آتش‌بس و خروج فوری ارتش دارد که قابل اجرا نیست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید