مانیل: در حمله حوثی‌ها به کشتی‌ «ترو کانفیدنس» دو تبعه فیلیپین کشته شدند

سنتکام کشته‌شدن سه خدمه کشتی که حوثی‌ها در نزدیکی سواحل عدن یمن هدف قرار دادند را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دولت مانیل، اعلام کرد که 2 نفر از سه خدمه کشته‌شده در حمله حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» تبعه فیلیپین بودند.

در حالی که ایالات متحده آمریکا متعهد شد در واکنش به حمله‌ موشکی حوثی‌ها به کشتی باری «ترو کانفیدنس» که به کشته‌شدن سه نفر منجر شده است، این گروه شبه‌نظامی را «پاسخگو» کند.

احتمال می‌رود این سه خدمه کشته‌شده اولین افرادی هستند که در نتیجه مجموعه حملات دریایی حوثی‌ها که در نوامبر گذشته به دنبال جنگ اسرائیل در غزه آغاز شد، جان خود را از دست دادند.

وزارت کار مهاجران فیلیپین در مانیل گفت: «دو ملوان فیلیپینی در حمله اخیر حوثی‌ها به کشتی‌های در حال حرکت در دریای سرخ و خلیج عدن کشته شدند».

این وزارتخانه همچنین گفت که «دو خدمه فیلیپینی در حمله به کشتی «ترو کانفیدنس» نیز به شدت مجروح شدند.»

در حالی که امریکا اعلام کرد که گروه حوثی روز چهارشنبه یک کشتی متعلق به یک شرکت لیبریایی و حامل پرچم دولت باربادوس را با موشک هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، پنج‌شنبه 17 اسفند اعلام کرد که دو پهپاد را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن بمباران کرده است.

فرماندهی مرکزی در بیانیه‌ای اعلام کرد که این دو پهپاد «تهدیدی برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا در منطقه بودند».

کشته‌شدن 3 نفر

سنتکام همچنین کشته‌شدن سه خدمه کشتی که حوثی‌ها در نزدیکی سواحل عدن یمن هدف قرار دادند را تایید کرد.

در بیانیه فرماندهی مرکزی آمده است که موشک نزدیک ساعت 11:30 صبح به وقت صنعا به کشتی «ترو کانفیدنس» اصابت کرده است.

سنتکام با اشاره به اینکه این حمله موشکی به کشتی آسیب جدی وارد کرده گفت که کشتی متعلق به یک شرکت لیبریایی و حامل پرچم دولت باربادوس است.

فرار خدمه از کشتی

سنتکام با اشاره به فرار خدمه از کشتی لیبریایی پس از حمله موشکی حوثی‌ها گفت که « پس از آنکه موشک به کشتی اصابت کرد، خدمه گزارش دادند که سه نفر کشته و حداقل چهار نفر دیگر از سرنشینان کشتی مجروح شدند.»

در بیانیه فرماندهی مرکزی آمریکا آمده که موشکی که به کشتی لیبریایی اصابت کرد، پنجمین موشک پرتاب شده توسط حوثی‌ها طی دو روز گذشته است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: «به پاسخگو کردن این گروه یمنی مورد حمایت ایران ادامه خواهیم داد و از دولت‌های سراسر جهان می‌خواهیم که همین کار را در قبال حوثی‌ها انجام دهند.»

میلر گفت که حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها «نه تنها تجارت بین‌المللی و آزادی کشتیرانی در آب‌های بین‌المللی را مختل کرد و ملوانان را در معرض خطر قرار داد، بلکه اکنون تعدادی از ملوانان را کشته است.»

حوثی‌ها از 19 نوامبر ده‌ها حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و دریای عرب انجام داده‌اند که گمان می‌کنند با اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر آن می‌روند. آنها ادعا می‌کنند که این حمله در حمایت از نوار غزه که از 7 اکتبر شاهد جنگ بین حماس و اسرائیل بوده است، صورت می‌گیرد.

این حملات تقریباً روزانه حوثی‌ها شرکت‌های تجاری را مجبور به تغییر مسیر خود به سوی آبراه‌های طولانی‌تر و گران‌تری در اطراف آفریقا روی آورند. همچنین منجر به گسترش نگرانی‌ها درباره احتمال ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه در پی جنگ اسرائیل و حماس شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید