روایت ناخدای «روبی‌مار» از حمله موشکی حوثی‌ها به این کشتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس انجمن حرفه‌ای افسران نیروی دریایی در مصر به «العربیه» گفت، فایل صوتی کشتی بریتانیایی «روبی‌مار» را به دست آورده است.

کشتی «روبی‌مار» با 171 متر طول و 27 متر عرض، با پرچم بلیز در 18 فوریه در 18 مایلی بندر «المخا» در غرب یمن مورد دو حمله تروریستی گروه حوثی‌ها قرار گرفت که در پی آسیب جدی، کشتی با 22 هزار تن کود سمی و مواد شیمیایی خطرناک و 120 تن گازوئیل و مازوت غرق شد.

شبکه «العربیه» به فایل صوتی سامر حجازی، کاپیتان کشتی «روبی‌مار» و فرمانده خدمه آن دست یافته که دو موشک به کشتی اصابت کرده است.

یکی از موشک‌ها به موتورخانه اصابت کرده که منجر به نفوذ آب به موتورخانه و انبار شماره 5 کشتی شده که پس از نفوذ آب به داخل آن، آهسته باعث غرق شدن کشتی در دریا شده است.

سید شاذلی، رئیس انجمن حرفه‌ای افسران نیروی دریایی در مصر گفت، ملوانان مصری را از دستورالعمل‌های جدید تایید شده کمیته مناطق عملیات نظامی فدراسیون بین المللی دریانوردی به خصوص سازمان (IBF) و (ITF) برای مناطق خطر آگاه کرده است.

شاذلی به «العربیه» گفت: «کمیته بین‌المللی به گسترش منطقه پرخطر به خلیج عدن و مناطق اطراف آن موافقت کرد، علاوه بر آن، شامل دو شرط دیگر است که حق ملوانان از دریانوردی به آن منطقه هنگام بازگشت به وطن با هزینه شرکت است و از 16 فوریه به مدت دو ماه به آن‌ها غرامتی معادل دستمزد پایه داده می‌شود.»

رئیس اتحادیه گفت: «مرزهای منطقه پرخطر به سمت غرب تا ساحل اریتره و از جنوب تا تنگه باب المندب و تا خلیج عدن ادامه دارد.»

شاذلی افزود: «دریانوردان در صورت پذیرش دریانوردی در منطقه پرخطر از مزایایی مانند پاداش معادل دستمزد پایه پرداخت شده برای مدت اقامت و عبور و غرامت مضاعف فوت و ناتوانی و الزام اجباری برای افزایش ترتیبات امنیتی معادل سطح «ISPS 3» برخوردار می‌شوند.»

حوثی‌های یمن از نوامبر گذشته، بارها حملاتی علیه کشتی‌های باری و کشتی‌هایی مرتبط با اسرائیل و کشورهای غربی را در تنگه «باب المندب» انجام دادند که ده‌ها شرکت کشتی‌رانی مجبور به طی مسافت‌های طولانی‌تر و پرهزینه‌تری در قاره آفریقا شدند.

ایالات متحده در پاسخ به حملات حوثی‌ها، عملیات «نگهبان سعادت» یک ائتلاف نظامی بین‌المللی با هدف حفاظت از دریای سرخ مقابل حملات حوثی‌ها را تشکیل و حملاتی را علیه اهداف آن‌ها در داخل یمن انجام داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید