نخست‌وزیر موقت لبنان از مذاکرات غیرمستقیم با اسرائیل در ماه رمضان خبر داد

میقاتی: نبیه بری، رئیس پارلمان در حال بررسی پیشنهادی است که از سوی آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا، که دوشنبه از بیروت بازدید کرد، ارائه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت لبنان، سه‌شنبه 15 اسفند اعلام کرد که مذاکرات غیرمستقیم برای توقف عملیات رزمی در مرزهای لبنان با اسرائیل، هفته آینده در ماه رمضان آغاز خواهد شد.

ثبات درازمدت

میقاتی شامگاه سه‌شنبه در مصاحبه با شبکه لبنانی «الجدید» گفت که ثبات «درازمدت» در مرزهای جنوبی، مستلزم «توقف تجاوزهای اسرائیل» و بازگرداندن اراضی اشغال‌شده لبنان از سوی اسرائیل در امتداد مرزها است.

میقاتی افزود که نبیه بری، رئیس پارلمان در حال بررسی پیشنهادی است که از سوی آموس هوخشتاین، فرستاده آمریکا، که دوشنبه از بیروت بازدید کرد، ارائه شده است.

پیشنهادات شفاهی

نخست‌وزیر موقت لبنان خاطرنشان کرد که هوخشتاین «ایده‌های خود را به‌شکل شفاهی ارائه کرد و هیچ متن مکتوبی در خصوص جبهه لبنان، وجود ندارد».

طبق گفته میقاتی، این پیشنهاد بر چگونگی اجرای کامل قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل متحد تمرکز دارد که به جنگ یک ماهه میان حزب‌الله و اسرائیل در سال 2006 ، پایان داد.

قطعنامه شورای امنیت، بر خروج عوامل مسلح غیردولتی از جنوب لبنان و استقرار 15000 سرباز ارتش لبنان تصریح دارد.

نقض قطعنامه

لبنان ضمن متهم‌کردن اسرائیل به بیش از 30 هزار بار نقض این قطعنامه، آمادگی خود برای اجرای کامل آن را اعلام کرده است.

به گفته میقاتی، پیشنهاد هوخشتاین همچنین متضمن «طرح توسعه جنوب لبنان» است که از سوی کشورهای عربی و دیگر کشورهای خارج از منطقه، حمایت خواهد شد.

او افزود که لبنان هنوز درباره پیشنهاد ارائه‌شده از سوی هوخشتاین، پرسش‌هایی دارد.

موضع اسرائیل

میقاتی تاکید کرد که او یا بری ظرف دو روز آینده با هوخشتاین در مورد این پیشنهاد، به‌ویژه برای اطلاع از موضع اسرائیل پس از عزیمت فرستاده آمریکا به تل آویو از بیروت، صحبت خواهند کرد.

به بیان نخست‌وزیر موقت لبنان، مهلت زمانی برای اجرای قطعنامه شورای امنیت، «قابل تمدید» است.

میقاتی هفته گذشته در مصاحبه‌ای اختصاصی به «رویترز» گفت که توقف جنگ در نوار غزه به گفت‌وگوهای غیرمستقیم برای پایان دادن به عملیات رزمی در امتداد مرز جنوبی لبنان منجر خواهد شد.

این در حالی است که هوخشتاین دوشنبه در بیروت هشدار داد، آتش‌بس در غزه لزوما به آرامش در مرزهای جنوبی لبنان منجر نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید