سخنگوی حماس: تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس برقرار نکند تبادل اسرا صورت نخواهد گرفت

مذاکرات قاهره برای تبادل اسرا و آتش‌بس در غزه که تاکنون نتیجه مشخصی نداشته چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که مذاکرات دشوار در قاهره ادامه دارد، اسامه حمدان، سخنگوی حماس در لبنان تاکید کرد تا زمانی که اسرائیل آتش‌بس اعلام نکند، با آن تبادل اسرا انجام نخواهد شد.

اسامه حمدان سه‌شنبه 15 اسفند گفت که جنبش حماس طی مذاکرات دو روز گذشته در قاهره، پایتخت مصر، بر شروط خود برای آتش‌بس در نوار غزه تاکید و اصرار ورزیده است.

این عضو ارشد حماس همچنین طی یک کنفرانس مطبوعاتی در بیروت، توضیح داد که این شروط حماس شامل «خروج کامل اسرائیل از غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و ارائه کمک‌های بشردوستانه کافی به ساکنان غزه» است.

او در ادامه گفت که اسرائیل هنوز همان ترفندها و روش‌های کارشکنی و به تعویق انداختن را در برخورد با طرح‌های پیشنهادی برای آتش‌بس به کار می‌گیرد.

گرسنه کردن مردم غزه

حمدان همچنین افزود: اسرائیل همزمان با مذاکرات به کشتار و گرسنه کردن مردم غزه ادامه می‌دهد و از آن به عنوان کارت فشار بر مردم فلسطین استفاده می‌کند.

عضو ارشد حماس همچنین با بیان این‌که آنچه اسرائیل در جنگ به دست نیاورد، بر سر میز مذاکره محقق نخواهد شد، تاکید کرد:«امنیت و سلامت مردم ما جز با آتش‌بس دائمی به دست نخواهد آمد.»

حمدان در ادامه تاکید کرد: هرگونه تبادل اسرا «قبل از دستیابی به آنچه در مذاکرات تاکید کردیم نمی‌تواند صورت گیرد»، و افزود: «انعطافی که جنبش نشان داد و در مذاکرات نشان می‌دهد با آمادگی کامل و عزم برای ادامه همه اشکال مبارزه مطابقت دارد.»

وی ادامه داد: «ما تاکید می‌کنیم که اجازه نمی‌دهیم روند مذاکرات بدون افق باز بماند یا پوششی برای کشتارهای بیشتر باشد.»

ادامه مذاکرات در قاهره

کانال خبری «قاهره» به نقل از یک منبع بلندپایه مصری، سه‌شنبه گزارش داد که مذاکرات جاری در قاهره برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه ادامه دارد و تایید کرد که دور جدید این مذاکرات چهارشنبه برگزار می‌شود.

این شبکه مصری پیش از این به نقل از یک منبع که نام آن فاش نشده گزارش داده بود: «دشواری‌هایی در روند مذاکرات قاهره وجود دارد، اما این مذاکرات همچنان ادامه دارد.»

گفتنی است که مذاکرات قاهره با مشارکت میانجی‌گرانی از کشورهای مصر، قطر، آمریکا و هیئتی از حماس انجام می‌شود.

با وجودی که انتظار می‌رفت مذاکرات قاهره آخرین ایستگاه قبل از رسیدن به اولین آتش‌بس طولانی مدت در جنگ غزه باشد تا یک آتش‌بس 40 روزه که طی آن ده‌ها گروگان آزاد و کمک‌های بشردوستانه قبل از آغاز ماه رمضان در هفته آینده به غزه ارسال شود، این دور از مذاکرات در قاهره که تاکنون نتیجه مشخصی نداشته، چهارشنبه نیز ادامه خواهد یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید